Wymiary kojców w świetle nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt 1 Lipiec 2020 | Gostal | Poradniki z kategorii „Kojce dla psów”

wymiary kojca dla psa
Źródło: GO-STAL

Po wielu próbach i staraniach, początkiem 2018 r. Sejm przyjął nowelizację ustawy o ochronie zwierząt. Wśród wielu zmian zapowiedzianych na 2020 r., znalazły się m.in. zapisy regulujące wielkość pomieszczeń dla czworonogów. Jakie są ustawowe wymiary kojca dla psa w świetle zmodyfikowanych przepisów?

Wymiary kojca dla psa obowiązujące w 2020 r.


Projekt nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt kojarzony jest głównie z głośną swego czasu i dość kontrowersyjną debatą na temat zakazu prowadzenia branży futerkowej. Tymczasem poza tym tematem, rozważany dokument pociąga za sobą również wiele innych zmian, mających istotny wpływ na przechowywanie czworonogów w gospodarstwach domowych. Jedną z nich są wytyczne, regulujące szczegółowo kwestię wielkości kojca dla psa. Ile wynosi ona w świetle znowelizowanych przepisów? Otóż ustawodawca uzależnił wymiary tej konstrukcji od gabarytów zwierzęcia. Zgodnie z nimi, właściciel zobowiązany jest zapewnić zwierzęciu o wysokości w kłębie:

  • do 50 cm włącznie – powierzchnię kojca wynoszącą minimum 9 m2,
  • od 51 cm do 65 cm – kojec o wielkości nie mniejszej niż 12 m2,
  • powyżej 66 cm – powierzchnię kojca o wymiarach sięgających co najmniej 15 m2.

Jak więc widać, znowelizowana ustawa dość restrykcyjnie określa obowiązującą wielkość kojca dla psa. Jak się jednak okazuje, na powyższych wytycznych temat się jeszcze nie kończy. Sprawa komplikuje się bowiem, gdy właściciel posiada więcej niż jednego czworonoga.

Wymiary kojca dla kilku zwierząt i dodatkowe wytyczne


Jak zostało wspomniane, powyższe wielkości są obowiązujące tylko wtedy, gdy właściciel posiada jednego czworonoga. Co jednak w sytuacji, gdy ma ich więcej? Jakie gabaryty powinno mieć wówczas pomieszczenie dla zwierzęcia? Otóż i ta kwestia doczekała się swojego rozwiązania w ustawie. Jej twórcy zadecydowali, że każdy, kto chce stworzyć pomieszczenie dla kilku czworonogów, zobowiązany jest zapewnić pierwszemu z nich powierzchnię wynoszącą nie mniej niż 12 m2, każdemu kolejnemu zaś – dodatkowe 4 m2. W skrócie oznacza to, że w sytuacji, gdy właściciel posiada trzy zwierzęta, wymiary kojca dla psa 2020 r. muszą sięgać minimum 20 m2.

To jednak wciąż jeszcze nie wszystkie wytyczne dotyczące tych konstrukcji. Ustawodawca pochylił się bowiem także nad ich wyposażeniem. Zadecydował, iż każdy, kto utrzymuje psa w kojcu lub na innej otwartej przestrzeni, musi zapewnić zwierzęciu ciepłą budę lub inne pomieszczenie chroniące przed złymi warunkami atmosferycznymi. Do tego zobowiązany jest także minimum dwa razy w ciągu dnia zapewnić mu możliwość ruchu poza kojcem.

Koniec z łańcuchami w 2020 r.


Ustawowe wymiary kojca dla psa to nie wszystkie informacje, z jakimi powinni zapoznać się właściciele czworonogów. Oprócz tego, swojego uregulowania doczekała się także kontrowersyjna dla wielu kwestia utrzymywania ich na łańcuchach. Jak rozstrzygnięto ten dylemat? Otóż omawiana ustawa jednoznacznie i z całą mocą zabrania kontynuowania tej praktyki, tłumacząc tę decyzję poważnymi zmianami zdrowotnymi i psychologicznymi, pojawiającymi się u psów trzymanych przez dłuższy czas na uwięzi. Zakaz ten ma zyskać moc obowiązującą z dniem 1 sierpnia 2020 r., do tego czasu zaś, twórcy nowelizacji stworzyli rozwiązanie przejściowe. Zgodnie z nim, dopuszczalna długość łańcucha musi wynosić minimum 5 metrów.

Nowelizacja ustawy o ochronie zwierząt wprowadza szereg istotnych zmian dla właścicieli czworonogów. Wśród nich, jedna z ważniejszych dotyczy sposobu ich utrzymywania oraz zapewnienia im odpowiednich warunków bytowania. Warto zapoznać się z nowymi wymiarami kojca dla psa 2020 oraz zasadami ich urządzania – powoli to uniknąć wielu problemów oraz zwiększyć komfort życia czworonogów.

Następny poradnik

Masz pytania? Skontaktuj się z nami!

tel. 660 385 917

Sprawdź naszą ofertę produktową lub wypełnij przez internet formularz kontaktowy

Skontaktujemy się z Tobą i wybierzemy najlepsze rozwiązanie.

Zadzwoń

Garaże blaszane

Szeroki wybór tanich garaży blaszanych o różnych wymiarach i kolorach to coś co wyróżnia naszą firmę. Zapraszamy do zapoznania się z naszą bogatą ofertą.

Sprawdź

Garaże drewnopodobne

Garaże drewnopodobne to kolejna nasza propozycja. Blaszaki te są ocieplane a ich konstrukcja wykonana jest z profilu zamkniętego który jest stabilniejszy.

Sprawdź

Garaże akrylowe

Garaż akrylowy to blaszak, którego konstrukcja pokryta jest blachą akrylową. W naszej ofercie posiadamy różne kolory blach akrylowych, które można dowolnie łączyć.

Sprawdź

Wiaty i hale blaszane

Oferujemy sprzedaż hal metalowych, wiat i zadaszeń. Nasze produkty wykonujemy w ustalonym wcześniej terminie z gwarancją najwyższej jakości wykonania

Sprawdź

Schowki blaszane na śmietniki

Oferujemy Państwu sprzedaż schowków blaszanych na śmietniki, znajdziecie Państwo u nas szeroki wybór każdego rodzaju schowka na śmieci i nie tylko.

Sprawdź

Kojce i zagrody dla psów

Wykonujemy kojce dla psów zgodnie z życzeniem klienta - o zamówionej szerokości, wysokości i długości.

Sprawdź