Jak zrobić podjazd do garażu z betonu? 12 Czerwiec 2020 | | Poradniki z kategorii „Zrób to sam”

jak zrobić podjazd do garażu
Źródło: GO-STAL

Podjazd do garażu ma niezwykle istotne znaczenie dla funkcjonalności tej konstrukcji. Jego wykonanie może jednak okazać się problematyczne i przysporzyć nieco trudności, szczególnie osobom podejmującym się tego zadania po raz pierwszy. Jak zrobić podjazd do garażu i uniknąć najczęstszych błędów?

Podstawa – odpowiedni projekt


Nie sposób rozpocząć budowy lub nawet remontu bez rzetelnego i solidnego planu. Podobnie rzecz wygląda z podjazdem. Mimo iż jego stworzenie wydaje się stosunkowo prostą czynnością, brak zaplanowania pracy może skutkować chaosem i zbędnymi błędami. Jak wobec tego wykonać projekt budowy podjazdu oraz co ów dokument powinien zawierać? Niezależnie, czy sporządzisz go sam, czy zlecisz to zadanie specjalistom, zadbaj o to, aby znalazło się w nim kilka podstawowych kwestii. Jakich? Oprócz tego, jakie płyty betonowe na podjazd wybrałeś oraz w jaki sposób je zamontujesz, niezwykle istotne znaczenie ma samo otoczenie wokół garażu. Pochylenie terenu, głębokość wykopu, ujście wody deszczowej czy instalacje przebiegające pod podjazdem. To kwestie, które obowiązkowo powinny znaleźć się w kompletnym planie. Do tego dochodzi także dopasowanie betonu na podjazd do aranżacji otoczenia oraz właściwe wytyczenie miejsca.

Prawidłowe wytyczenie terenu


To, jakie płyty betonowe na podjazd wybierzesz oraz w jaki sposób rozmieścisz je wokół garażu, ma istotne znaczenie przy budowie chodnika. Czynnikiem, który warunkuje jego prawidłowe wykonanie, jest jednak odpowiednie przygotowanie kolejnych warstw podbudowy. Od czego zacząć tę czynność? Przede wszystkim – od właściwego wytyczenia terenu. W tym celu zastanów się, jaką szerokość ma Twój samochód oraz sam wjazd do garażu. Jest to niezwykle istotne. Zbyt wąski podjazd utrudni Ci manewrowanie pojazdem lub sprawi, że o ile on sam będzie mieścił się na betonowej ścieżce – pasażerowie będą już wysiadać na trawnik. Standardowo zalecana szerokość wynosi więc minimum 2,8 m. Aby ułatwić sobie wylanie betonu na podjazd, w miejscu jego przyszłych krawędzi rozciągnij linkę lub drut. Pomoże Ci to zwizualizować jego ostateczny wygląd.

Wykonanie wykopu i podbudowy


Kiedy już wytyczysz teren przeznaczony na podjazd, czas przystąpić do jego wykonania. Jak zrobić podjazd do garażu w najłatwiejszy sposób? Z wyznaczonego uprzednio obszaru usuń ziemię do głębokości ok. 25 cm oraz tak powstały wykop wyprofiluj ze spadkiem, wynoszącym w przybliżeniu 3%. Pomoże Ci to zachować grubość poszczególnych warstw, a przy tym ułatwi odpływ wody deszczowej. Następnie przy użyciu desek wykonaj szalunek, dzieląc obszar na mniejsze części specjalnymi listwami dylatacyjnymi. Odległość między nimi powinna wynosić w przybliżeniu 2,5 m.

Kolejnym krokiem po przygotowaniu wykopu jest wykonanie podbudowy. Na jego dnie wyłóż grubą na ok. 15 cm warstwę gruzu lub tłocznia oraz zagęść je. Do tego celu możesz użyć specjalnego, drewnianego ubijaka lub zagęszczarki mechanicznej.

Betonowanie lub zakładanie płyt betonowych


Kiedy już odpowiednio utwardziłeś podłoże, przyszła pora na betonowanie. Jaki beton na podjazd wybrać? W pierwszej kolejności wybierz ten cechujący się rzadką konsystencją i w formie 5-cenymetrowej warstwy wylej na utwardzone podłoże. Po zawiązaniu pierwszej wylewki, ułóż drugą – tym razem z grubego betonu klasy B 20 na wysokość 10 cm. Aby dodatkowo wzmocnić podjazd, umieść w niej gotową siatkę zbrojeniową, zgrzewaną z prętów o grubości 4 mm. To wszystko. Ewentualny nadmiar betonu możesz ściągnąć deską po listwach szalunkowych. Jeśli zaś wybierzesz płyty betonowe na pojazd, na tak utwardzone podłoże przygotuj zaprawę z piasku i cementu rozdrobnionego z wodą oraz po wylaniu jej na podbudowie – ułóż płyty.

Zastanawiasz się jak zrobić podjazd do garażu by był on funkcjonalny i służył przez lata? Zastosowanie się do powyższych zasad pomoże Ci stworzyć solidne i niezawodne uzupełnienie Twojego garażu.

Następny poradnik

Masz pytania? Skontaktuj się z nami!

tel. 660 385 917

Sprawdź naszą ofertę produktową lub wypełnij przez internet formularz kontaktowy

Skontaktujemy się z Tobą i wybierzemy najlepsze rozwiązanie.

Zadzwoń

Garaże blaszane

Szeroki wybór tanich garaży blaszanych o różnych wymiarach i kolorach to coś co wyróżnia naszą firmę. Zapraszamy do zapoznania się z naszą bogatą ofertą.

Sprawdź

Garaże drewnopodobne

Garaże drewnopodobne to kolejna nasza propozycja. Blaszaki te są ocieplane a ich konstrukcja wykonana jest z profilu zamkniętego który jest stabilniejszy.

Sprawdź

Garaże akrylowe

Garaż akrylowy to blaszak, którego konstrukcja pokryta jest blachą akrylową. W naszej ofercie posiadamy różne kolory blach akrylowych, które można dowolnie łączyć.

Sprawdź

Wiaty i hale blaszane

Oferujemy sprzedaż hal metalowych, wiat i zadaszeń. Nasze produkty wykonujemy w ustalonym wcześniej terminie z gwarancją najwyższej jakości wykonania

Sprawdź

Schowki blaszane na śmietniki

Oferujemy Państwu sprzedaż schowków blaszanych na śmietniki, znajdziecie Państwo u nas szeroki wybór każdego rodzaju schowka na śmieci i nie tylko.

Sprawdź

Kojce i zagrody dla psów

Wykonujemy kojce dla psów zgodnie z życzeniem klienta - o zamówionej szerokości, wysokości i długości.

Sprawdź