Okna garażowe: jedno, dwa, a może zero? 10 Grudzień 2018 | Gostal | Poradniki z kategorii „Pozwolenia i przepisy dotyczące garaży”

Okna garażowe - garaż blaszany
Źródło: Pixabay

Każdy garaż wyposażony jest w wentylację. Czasem może się jednak okazać, że jest ona niewystarczająca, a w budynku wciąż utrzymuje się nieprzyjemny zapach i nieświeże powietrze. Jak temu zaradzić? Rozwiązaniem mogą być okna garażowe.

Czy warto inwestować w okna do garażu?

Konieczność montowania okien w garażu jest kwestią dyskusyjną. Niektórzy postrzegają to jako zbytnią ekstrawagancję, która poza dodatkowymi kosztami – nie pociąga za sobą żadnych względów praktycznych. O ile jednak dawniej można było częściowo zgodzić się z takim stwierdzeniem, obecnie sytuacja znacząco się zmieniła. W wielu przypadkach garaż przestał już odgrywać funkcję jedynie pomieszczenia do przechowania samochodu bądź innych pojazdów mechanicznych. Oprócz tradycyjnego przeznaczenia, budynek ten często wykorzystywany jest dodatkowo jako przestrzeń gospodarcza i miejsce majsterkowania. Nierzadko garaż stanowi integralną część domu. W takiej sytuacji okna garażowe odgrywają istotną rolę. Nie tylko bowiem zapewniają odpowiednie, naturalne oświetlenie budynku, ale i dopływ świeżego powietrza i w konsekwencji – wydajniejszą wentylację. Ta zaś umożliwia szybsze usunięcie z pomieszczenia szkodliwych dla zdrowia, a nawet życia spalin. Jakie okna do garażu powinieneś wybrać, aby cechowały się największą użytecznością?

Energooszczędne okna garażowe – czyli jakie?

Decydując się na zakup okien do blaszaka, pamiętaj, aby zwrócić uwagę na kilka istotnych parametrów. Do ważniejszych należą bez wątpienia wielkość oraz izolacja termiczna. W jaki sposób kwestie te są ze sobą powiązane? Duże okna do garażu to – z oczywistych względów – więcej naturalnego światła i optymalnie oświetlone pomieszczenie. Rozwiązanie to ma jednak także drugą stronę i wiąże się z większą utratą ciepła z budynku. Jeśli więc chcesz uchronić swój garaż przed nadmiernym wychłodzeniem, a jednocześnie zapewnić mu optymalne oświetlenie – najlepszym rozwiązaniem będą okna energooszczędne. Podczas ich zakupu szczególną uwagę zwróć na współczynnik przenikania ciepła (Uw). Najlepiej, by był on jak najniższy i nie przekraczał standardowego 1,1 W/(m2·K). Dzięki wzmożonemu stopniowi termoizolacyjności, okna te zapobiegną utracie ciepła z garażu, a Ciebie uchronią przed zbyt wysokimi rachunkami za energię.

Okna do garażu chroniące przed włamaniem

Zastanawiając się nad tym, jakie okna do garażu zakupić, szczególną uwagę powinieneś zwrócić także na poziom bezpieczeństwa, jaki zapewnią one budynkowi. Ze względu na rzadkie przebywanie w tym pomieszczeniu i przechowywane w nim cenne często przedmioty – jest ono obiektem szczególnie narażonym na działanie włamywaczy. Jeśli chcesz zminimalizować ryzyko dostania się doń niepowołanych osób, najlepszym rozwiązaniem będą solidne, antywłamaniowe okna garażowe. Optymalne powinny charakteryzować się klasą odporności WK1 lub WK2. Dodatkowo bezpieczeństwo budynku podniesiesz zaopatrując je w odpowiednią szybę antywłamaniową, czujniki kontraktronu w ramie okna czy klamki z kluczykiem. Skutecznym utrudnieniem dla włamywaczy będą także okna nieotwieralne. Montując je w swoim garażu znacznie ograniczysz sobie jednak możliwości jego wietrzenia. Problemu tego unikniesz wybierając okna uchylne o jednym skrzydle, najlepiej umieszczone tuż pod konstrukcją dachu. Zagwarantują one odpowiedni poziom bezpieczeństwa przy jednoczesnej wentylacji budynku.

Okna drewniane, aluminiowe, uchylne, świetliki w ścianach – różnorakich możliwości jest wiele. Wszystkie łączy jednak jedno – znacznie zwiększą funkcjonalność Twojego garażu i pomogą utrzymać go w odpowiednim stanie.

Następny poradnik

Masz pytania? Skontaktuj się z nami!

tel. 660 385 917

Sprawdź naszą ofertę produktową lub wypełnij przez internet formularz kontaktowy

Skontaktujemy się z Tobą i wybierzemy najlepsze rozwiązanie.

Zadzwoń

Garaże blaszane

Szeroki wybór tanich garaży blaszanych o różnych wymiarach i kolorach to coś co wyróżnia naszą firmę. Zapraszamy do zapoznania się z naszą bogatą ofertą.

Sprawdź

Garaże drewnopodobne

Garaże drewnopodobne to kolejna nasza propozycja. Blaszaki te są ocieplane a ich konstrukcja wykonana jest z profilu zamkniętego który jest stabilniejszy.

Sprawdź

Garaże akrylowe

Garaż akrylowy to blaszak, którego konstrukcja pokryta jest blachą akrylową. W naszej ofercie posiadamy różne kolory blach akrylowych, które można dowolnie łączyć.

Sprawdź

Wiaty i hale blaszane

Oferujemy sprzedaż hal metalowych, wiat i zadaszeń. Nasze produkty wykonujemy w ustalonym wcześniej terminie z gwarancją najwyższej jakości wykonania

Sprawdź

Schowki blaszane na śmietniki

Oferujemy Państwu sprzedaż schowków blaszanych na śmietniki, znajdziecie Państwo u nas szeroki wybór każdego rodzaju schowka na śmieci i nie tylko.

Sprawdź

Kojce i zagrody dla psów

Wykonujemy kojce dla psów zgodnie z życzeniem klienta - o zamówionej szerokości, wysokości i długości.

Sprawdź