Jak zabezpieczyć garaż przed wilgocią? 13 Listopad 2018 | Gostal | Poradniki z kategorii „Zrób to sam”

Zabezpieczenie garażu blaszanego przed wilgocią
Źródło: Pixabay

Wilgoć w garażu to jeden z największych i niestety najczęstszych problemów właścicieli wszelkich budynków. Poza tym, że nieestetycznie wygląda, sprzyja rozwojowi pleśni i grzybów, a w dalszej perspektywie – osłabia ściany i wyziębia budynek. Jak skutecznie zabezpieczyć garaż przed wilgocią oraz jak ją usunąć, kiedy już się pojawi?

Najczęstsze przyczyny zawilgocenia garażu

Powodów pojawienia się wilgoci w garażu blaszanym może być wiele. Głównych źródeł problemu upatrywać można w wysokim poziomie wód gruntowych lub opadowych, stale bądź okresowo oddziałujących na przyziemie budynku. Niekorzystne warunki atmosferyczne to jednak niejedyne przyczyny wilgoci w garażu. Ryzyko jej wystąpienia zwiększa zdecydowanie nieodpowiednie wykonanie blaszaka. Niedostateczne ogrzanie i ocieplenie garażu, brak odpowiedniej instalacji, nieszczelne okna czy awaria systemu rynnowego – to najczęstsze czynniki odpowiedzialne za wilgoć na ścianiegarażu. Jak możesz skutecznie zabezpieczyć swojego blaszaka przed przykrymi konsekwencjami zawilgocenia oraz jak usunąć wilgoć, kiedy już się pojawi?

Szczelna izolacja - sprawdzony sposób na wilgoć w budynku

Sposobów na skuteczne zabezpieczenie garażu przed wilgocią jest wiele. Większość z nich ma swoje miejsce już na etapie budowy blaszaka. O czym powinieneś pomyśleć, aby uchronić go przed grzybem i pleśnią? Jedną z ważniejszych kwestii jest dobór odpowiedniej izolacji oraz materiałów hydroizolacyjnych. Do najpopularniejszych i odznaczających się największą skutecznością należą: tynk wodoszczelny oraz masy bitumiczne, asfaltowe, membrany i środki półpłynne. Substancje te po wyschnięciu tworzą twardą powłokę, która nie tylko zapewnia stosowne uszczelnienie, ale i wyrównuje powierzchnię ścian. To jednak niejedyne, co możesz zrobić, aby zabezpieczyć swojego blaszaka.

Regularna kontrola stanu technicznego

Poza nieszczelnością ścian, wilgoć w garażu blaszanym może być również skutkiem uszkodzonych rynien. Aby tego uniknąć, powinieneś regularnie przeglądać stan izolacji pod kątem rdzy, zatorów czy uszkodzeń mechanicznych. Nawet najmniejsze wykwity i przebarwienia na poszyciu mogą świadczyć o nieszczelnym dachu. O ile małe dziury zatkasz sam za pomocą silikonu, w przypadku większych powinieneś zlecić to zadanie dekarzowi. Nieodpowiednia naprawa może bowiem skutkować rozlaniem wody na szerszą powierzchnię i pogłębieniem problemu. Bardzo ważną kwestią jest także zadbanie o odpowiednią jakość i wydajność wentylacji.

Jak usunąć wilgoć z garażu?

Najlepszym sposobem walki z wilgocią jest niedopuszczenie do jej wystąpienia. Kiedy jednak na skutek błędów budowlanych lub niewłaściwej eksploatacji budynku na jego ścianach pojawi się pleśń, powinieneś jak najszybciej ją wyeliminować. Jak usunąć wilgoć? Pierwszym krokiem jest wykrycie źródła wycieku i jego likwidacja. Wbrew pozorom jest to niezwykle ważne. Brak tych działań sprawi bowiem, że mimo chwilowego osuszenia garażu – wilgoć pojawi się w nim znowu, poważnie zagrażając jego strukturze. Kiedy już znajdziesz przyczyny i miejsca szczególnie wrażliwe na wilgoć – możesz przystąpić do jej usunięcia. Najłatwiejszym i najbardziej ekonomicznym sposobem jest osuszanie naturalne – a więc wietrzenie blaszaka. Będzie ono skuteczne wówczas, gdy masz do czynienia z niewielkim zawilgoceniem i stosunkowo cienkimi przegrodami budowlanymi. Jeśli jednak skala problemu jest większa, lepszym rozwiązaniem będzie osuszanie gorącym powietrzem i zastosowanie środków o działaniu pleśniobójczym lub farb wapiennych.

Poprawnie wykonany budynek jest odporny na szkodliwe zawilgocenia. Jego nieprawidłowe użytkowanie oraz różne awarie mogą jednak skutkować nieprzyjemną wilgocią na ścianie blaszaka. Aby jej uniknąć pamiętaj o tym, aby regularnie kontrolować jego stan techniczny, Pozwoli Ci to uniknąć nie tylko zniszczeń, ale i kosztów napraw.

Następny poradnik

Masz pytania? Skontaktuj się z nami!

tel. 660 385 917

Sprawdź naszą ofertę produktową lub wypełnij przez internet formularz kontaktowy

Skontaktujemy się z Tobą i wybierzemy najlepsze rozwiązanie.

Zadzwoń

Garaże blaszane

Szeroki wybór tanich garaży blaszanych o różnych wymiarach i kolorach to coś co wyróżnia naszą firmę. Zapraszamy do zapoznania się z naszą bogatą ofertą.

Sprawdź

Garaże drewnopodobne

Garaże drewnopodobne to kolejna nasza propozycja. Blaszaki te są ocieplane a ich konstrukcja wykonana jest z profilu zamkniętego który jest stabilniejszy.

Sprawdź

Garaże akrylowe

Garaż akrylowy to blaszak, którego konstrukcja pokryta jest blachą akrylową. W naszej ofercie posiadamy różne kolory blach akrylowych, które można dowolnie łączyć.

Sprawdź

Wiaty i hale blaszane

Oferujemy sprzedaż hal metalowych, wiat i zadaszeń. Nasze produkty wykonujemy w ustalonym wcześniej terminie z gwarancją najwyższej jakości wykonania

Sprawdź

Schowki blaszane na śmietniki

Oferujemy Państwu sprzedaż schowków blaszanych na śmietniki, znajdziecie Państwo u nas szeroki wybór każdego rodzaju schowka na śmieci i nie tylko.

Sprawdź

Kojce i zagrody dla psów

Wykonujemy kojce dla psów zgodnie z życzeniem klienta - o zamówionej szerokości, wysokości i długości.

Sprawdź