bramy garażowe do Twojego domu

Jak samemu wybudować garaż i wiatę

Jak samemu wybudować garaż i wiatę

Wiele osób decyduje się na samodzielne postawienie blaszaka, biorąc na siebie nie tylko kwestie związane z formalnościami – takie jak jego zgłoszenie lub uzyskanie pozwolenia, ale i samą budowę. Jak sememu wybudować garaż oraz wiatę i z jakimi kosztami się to wiąże?

Budowa garażu blaszanego od podstaw

Zanim blaszak przybierze ostateczną formę i stanie na Twojej posesji, musisz wykonać ku temu szereg czynności. Pierwszym i podstawowym krokiem jest postawienie bryły garażu na bazie metalowej konstrukcji. Solidne śruby łączące metalowe konstrukcje sprawią, że Twój garaż będzie stabilny oraz odporny na działanie wszelkich czynników zewnętrznych. Kiedy już w wyznaczonym na działce miejscu postawisz konstrukcję, kolejnym krokiem jest przytwierdzenie do niej blachy za pomocą nitów. Na tym etapie kwestią zasadniczą jest, jaki rodzaj bramy garażowej wybierzesz. W zależności od tego, czy będzie ona dwuskrzydłowa czy chociażby uchylna, wymiary ościeżnicy górnej, ramion i skrzydeł będą zasadniczo się od siebie różniły. Po przytwierdzeniu blachy na Twojej posesji stanie gotowa, prowizoryczna konstrukcja. Jak więc widać, budowa garażu w najbardziej podstawowej wersji nie jest taka trudna. Jak jednak przekłada się to na koszty?

Koszty budowy garażu

Kwestia kosztów wybudowania garażu jest bardzo zróżnicowana i trudna do jednoznacznego oszacowania. To ile zapłacisz za jego wybudowanie na własną rękę zależy bowiem zarówno od materiału, z którego wykonasz swój garaż, jak i od jego planowanej wielkości. Przykładowo za standardowy garaż blaszany z dwuspadowym dachem, o wymiarach 6,00 na 3,00 m zapłacisz orientacyjnie koło 2500 zł. Jednak w przypadku blaszaka ocynkowanego z bramą uchylną, o wymiarach 7,00 x 5,00 m koszt budowy garażu wzrośnie już do 4 tysięcy złotych. Do tego dochodzi przygotowanie podłoża oraz ewentualne ocieplenie konstrukcji.

Samodzielna budowa wiaty garażowej

Alternatywą dla postawienia garażu blaszanego może być budowa wiaty garażowej. Chociaż jej funkcjonalność jest z oczywistych względów mniejsza, samodzielne wybudowanie wiaty jest łatwiejsze oraz pociąga za sobą mniejsze nakłady finansowe niż blaszak. Zanim jednak przystąpisz do budowy wiaty, pierwszym krokiem, o jakim powinieneś pamiętać jest odpowiednie przygotowanie nawierzchni, na której ją postawisz. Musi ona być odpowiednio utwardzona, a jej poziom powinien nieznacznie wznosić się ponad otaczający teren. Dzięki takiemu usytuowaniu wiaty zapobiegniesz gromadzeniu się wody w miejscu garażowania samochodu oraz ułatwisz spływ topniejącego śniegu.

Jeśli masz już przygotowane podłoże, możesz przystąpić do fundamentów. Mają one zwykle formę stóp betonowych wylewanych bezpośrednio w gruncie. Nad wykopami ustawia się ramki zbite z desek o wysokości do 15 cm oraz przygotowuje się słupy nośne. Dalsze kroki zależą od tego, z czego chcesz wykonać swoją wiatę – z drewna, czy może ze stali. Niezależnie od tego jednak, tak przy budowie wiaty garażowej, jak i budowie garażu blaszanego, powinieneś odpowiednio zabezpieczyć te obiekty przed rdzewieniem. Sposobem na to może być zakup gotowych konstrukcji. Ocynkowane garaże oraz wiaty, jakie znajdziesz w ofercie firmy Go-Stal, zapewnią Ci dłuższą wytrzymałość budynków oraz wygodę ich użytkowania.

Jak widać, koszty budowy garażu nie są takie małe, jak mogłoby się wydawać, a i samo postawienie garażu blaszanego wymaga stosunkowo dużo czasu pewnych umiejętności. Jeśli chcesz zaoszczędzić sobie trudności oraz mieć pewność dobrej jakości konstrukcji – wybór gotowej oferty będzie dla Ciebie skuteczniejszym rozwiązaniem.