Budujesz garaż? Oto, jaki podatek będziesz musiał zapłacić 23 Wrzesień 2018 | Gostal | Poradniki z kategorii „Pozwolenia i przepisy dotyczące garaży”

Podatek od garażu
Źródło: Pixabay

Wiele osób, decydując się na budowę garażu, główną uwagę poświęca jego urządzeniu. Tymczasem warto pamiętać o tym, że całość kosztów związanych z budynkiem, nie zamyka się z chwilą jego postawienia. Z konstrukcją – jak z niemal każdą inną nieruchomością – związane są określone obowiązki podatkowe. Jaki podatek od garażu zapłacisz w 2018 r. oraz od czego zależy jego wysokość?

Rodzaj garażu a wysokość podatku

Podatek od nieruchomości od dawien dawna dotyczy wszystkich budynków w trwały sposób połączonych z gruntem. Oznacza to, że z oczywistych względów podlegają mu wszystkie domy mieszkalne. Na tym jednak zakres jego obowiązywania się nie kończy. Okazuje się bowiem, że na tych samym zasadach należy uiścić odpowiednią należność także od pomieszczeń gospodarczych. Jaki podatek od garażu powinieneś wziąć pod uwagę, planując postawienie go na swojej działce?

Wszystko zależy od tego, na jaki rodzaj konstrukcji się zdecydujesz. Wysokość stawki podatkowej ustawodawca uzależnił bowiem od wielu czynników, takich jak chociażby położenie garażu czy jego planowane przeznaczenie. Idąc tą drogą – inny będzie podatek od garażu wolnostojącego, inny zaś od budynku stanowiącego integralną część domu mieszkalnego. Oprócz tego może się także zdarzyć, że konstrukcja będzie służyła Ci do celów prowadzenia działalności gospodarczej. W takiej sytuacji podatek za garaż będzie najwyższy.

Podatek za garaż blaszany – nowe stawki od 2018 r.

Co do zasady, podjęcie decyzji o tym, ile w danym roku wyniesie podatek od nieruchomości za garaż należy do wyłącznej kompetencji poszczególnych gmin. Zachowując to uprawnienie nie posiadają one jednak pełnej dowolności w jego kształtowaniu. Co to oznacza? Nic innego jak fakt, iż wysokość uchwalonej stawki nie może być wyższa od ogłoszonej w konkretnym roku przez Ministerstwo Finansów. Jak wygląda sytuacja podatkowa w 2018 r.? Otóż wysokość stawki opodatkowania nieznacznie wzrosła. Podczas kiedy w 2017 r. podatek za garaż blaszany wkomponowany w bryłę domu wynosił 0,75 zł za m² – obecnie jest o 2 grosze wyższy i sięga 0,77 zł. Nieco bardziej zauważalną zmianę można dostrzec, jeśli chodzi o podatek od garażu wolnostojącego, kwalifikującego się do kategorii „budynków pozostałych”. W miejsce obowiązującej w ubiegłym roku wysokości 7,62 zł za m², obecna wynosi 7,77 zł. Jak zostało już wcześniej wspomniane – największą należność zapłacisz za garaż przeznaczony do celów działalności gospodarczej – 23,10 zł za m² (w 2017 r. – 22,66 zł).

Do kiedy musisz uregulować podatek od garażu?

Podatek od nieruchomości za garaż rozłożony jest na cztery raty, proporcjonalnie do czasu trwania obowiązku podatkowego. Zgodnie z tym będziesz musiał je uiścić do 15. dnia następujących miesięcy: marca, maja, września i listopada każdego roku. Inaczej wygląda sytuacja w przypadku, gdy wartość należnej kwoty nie przekracza 100 zł. Wówczas całość płatności regulujesz jednorazowo, w terminie pierwszej raty – a więc do 15. marca.

Co w sytuacji, gdy zdecydujesz się na postawienie garażu już po upływie kilku rat przewidzianych na rok podatkowy, a więc przykładowo w lipcu? Otóż zastosowanie znajduje tutaj znana prawnicza zasada, iż prawo nie działa wstecz. Oznacza to ni mniej ni więcej, iż podatek zapłacisz jedynie za okres, w którym jesteś właścicielem budynku – a więc w podanym przykładzie będą to jedynie dwie raty. Podobnie rzecz wygląda w przypadku sprzedaży blaszaka. Jeśli zdecydujesz się na nią w środku roku, podatek za garaż zostanie odpowiednio obniżony. Aby to jednak nastąpiło, musisz dopełnić wymaganych formalności. W tym przypadku sprowadzają się one do poinformowania odpowiedniego organu gminy o akcie sprzedaży nieruchomości w ciągu 14 dni od jej dokonania.

Podatek za garaż to bez wątpienia jeden z mniej przyjemnych aspektów stawiania konstrukcji. Warto jednak pamiętać o obowiązku jego uiszczenia oraz odpowiedniej wysokości. Pozwoli to uniknąć wielu nieprzyjemności i nieprzyjemnych kar za nieterminowe uregulowanie płatności.

Następny poradnik

Masz pytania? Skontaktuj się z nami!

tel. 660 385 917

Sprawdź naszą ofertę produktową lub wypełnij przez internet formularz kontaktowy

Skontaktujemy się z Tobą i wybierzemy najlepsze rozwiązanie.

Zadzwoń

Garaże blaszane

Szeroki wybór tanich garaży blaszanych o różnych wymiarach i kolorach to coś co wyróżnia naszą firmę. Zapraszamy do zapoznania się z naszą bogatą ofertą.

Sprawdź

Garaże drewnopodobne

Garaże drewnopodobne to kolejna nasza propozycja. Blaszaki te są ocieplane a ich konstrukcja wykonana jest z profilu zamkniętego który jest stabilniejszy.

Sprawdź

Garaże akrylowe

Garaż akrylowy to blaszak, którego konstrukcja pokryta jest blachą akrylową. W naszej ofercie posiadamy różne kolory blach akrylowych, które można dowolnie łączyć.

Sprawdź

Wiaty i hale blaszane

Oferujemy sprzedaż hal metalowych, wiat i zadaszeń. Nasze produkty wykonujemy w ustalonym wcześniej terminie z gwarancją najwyższej jakości wykonania

Sprawdź

Schowki blaszane na śmietniki

Oferujemy Państwu sprzedaż schowków blaszanych na śmietniki, znajdziecie Państwo u nas szeroki wybór każdego rodzaju schowka na śmieci i nie tylko.

Sprawdź

Kojce i zagrody dla psów

Wykonujemy kojce dla psów zgodnie z życzeniem klienta - o zamówionej szerokości, wysokości i długości.

Sprawdź