Czy kojec dla psa wymaga zezwolenia na budowę? 25 Maj 2018 | Gostal | Poradniki z kategorii „Kojce dla psów”

Podłoże pod kojec dla psa
Źródło: Pixabay

Posiadanie własnego psa to niewątpliwie przyjemność oraz duże udogodnienie. Z wieloma korzyściami wiążą się jednak również obowiązki, w tym odpowiedzialność za zapewnienie czworonogowi schronienia. Dobrym rozwiązaniem jest budowa kojca dla psa. Jak powinieneś to zrobić, aby zapewniał on zwierzęciu bezpieczeństwo, a przy tym wygodę? Czy potrzebne Ci pozwolenie na budowę budy dla czworonoga?

Pozwolenie na budowę kojca – czy musisz się o nie ubiegać?

Znowelizowane w 2015 r. Prawo budowlane, wprowadzając nowe procedury stawiania obiektów na działkach, nie reguluje kwestii budowy budy dla psa. Nie wspomina też nic o kojcach ani o innych zagrodach dla zwierząt. Pozwala to wnioskować, iż teoretycznie budowa tych obiektów nie wymaga zgłaszania urzędowego, ani tym bardziej ubiegania się o pozwolenie na budowę.

W praktyce jednak może zdarzyć się, że będziesz go potrzebował. Taka konieczność pojawia się wówczas, gdy kojec posiada cechy wiaty. W tym przypadku zastosowanie znajduje część Prawa budowalnego odnosząca się do wiat, regulująca precyzyjnie warunki ubiegania się o pozwolenie. Stanowi ona, że pozwolenie na budowę wymagane jest, gdy powierzchnia zabudowy wiaty przekracza 50 m2 lub gdy na obszar 1000 m2 przypada więcej niż 2 takie konstrukcje. W przeciwnym wypadku wystarczy zgłosić fakt budowy w odpowiednim urzędzie.

Tak więc, jeśli kojec nie spełnia cech wiaty – a więc nie ma zadaszenia opartego na słupkach – nie musisz przejmować się formalnościami.

Budowa kojca dla psa - o czym powinieneś pamiętać?

Kojec bądź buda to praktyczne i wygodne rozwiązanie dla właściciela, który z różnych powodów nie może trzymać swojego zwierzęcia w domu. Odpowiednio urządzone legowisko oraz ogrodzenie dla psa gwarantuje, że pupil nie ucieknie, a także nie zniszczy ogrodu. Kojec jest też przydatny podczas wizyty gości, którzy nie przepadają za czworonogami. Decydując się na budę, warto zwrócić szczególną uwagę na to, aby była ona wygodnym schronieniem dla samego pupila. Będzie on spędzał w niej większość swojego czasu, dlatego trzeba wybudować ją tak, aby czuł się w niej bezpiecznie oraz komfortowo. O czym powinieneś pamiętać podczas budowy kojca dla psa?

Budowa budy dla psa – czym powinien odznaczać się każdy kojec?

Bezpieczeństwo to pierwsza i podstawowa rzecz, jaką powinno zapewniać zwierzęciu dobre schronienie. Każdy pies potrzebuje bowiem miejsca, gdzie będzie mógł spokojnie odpocząć oraz schować się przed brzydką pogodą. Dlatego też powinieneś zadbać o to, aby kojec wykonany był z wysokiej jakości materiałów, a solidna konstrukcja zabezpieczała Twojego psa przed zranieniem.

Jako ogrodzenie dla psa najlepiej sprawdzą się ocynkowane pręty, odporne na oddziaływanie wszelkiego rodzaju czynników fizycznych. Na podłogę dobrze posłużą natomiast zaimpregnowane deski – zabezpieczą one pupila przed pokaleczeniem łap oraz zapewnią lepszą izolację od zimna niż zwykły beton. Duże znaczenie ma także wielkość kojca – zbyt mały sprawi bowiem, że pies może odczuwać dyskomfort i męczyć się na niewielkiej przestrzeni. Dlatego w ofercie wielu firm, m.in. Go-Stal, możesz swobodnie wybrać wymiary kojca, jakie Ci odpowiadają, a tym samym dostosować go do potrzeb swojego zwierzaka.

Funkcjonalność budy zapewnią zaś drzwi z możliwością otwierania zarówno od zewnątrz, jak i od wewnątrz czy obrotowe uchwyty do misek, dzięki którym napełnisz je w prosty sposób, bez konieczności wchodzenia do klatki.

Ogrodzenie dla psa to pierwsza rzecz, o jakiej powinieneś pomyśleć decydując się na pupila. Od tego, jak owa zagroda będzie wykonana zależy, jak czworonóg będzie się u Ciebie czuł, co w konsekwencji przełoży się na jego zachowanie. Decydując się na budowę budy dla psa, pamiętaj o tym, aby nie tylko była ona funkcjonalna oraz łatwa w obsłudze, ale by przede wszystkim zapewniała pupilowi spokojny azyl oraz wypoczynek.

Następny poradnik

Masz pytania? Skontaktuj się z nami!

tel. 660 385 917

Sprawdź naszą ofertę produktową lub wypełnij przez internet formularz kontaktowy

Skontaktujemy się z Tobą i wybierzemy najlepsze rozwiązanie.

Zadzwoń

Garaże blaszane

Szeroki wybór tanich garaży blaszanych o różnych wymiarach i kolorach to coś co wyróżnia naszą firmę. Zapraszamy do zapoznania się z naszą bogatą ofertą.

Sprawdź

Garaże drewnopodobne

Garaże drewnopodobne to kolejna nasza propozycja. Blaszaki te są ocieplane a ich konstrukcja wykonana jest z profilu zamkniętego który jest stabilniejszy.

Sprawdź

Garaże akrylowe

Garaż akrylowy to blaszak, którego konstrukcja pokryta jest blachą akrylową. W naszej ofercie posiadamy różne kolory blach akrylowych, które można dowolnie łączyć.

Sprawdź

Wiaty i hale blaszane

Oferujemy sprzedaż hal metalowych, wiat i zadaszeń. Nasze produkty wykonujemy w ustalonym wcześniej terminie z gwarancją najwyższej jakości wykonania

Sprawdź

Schowki blaszane na śmietniki

Oferujemy Państwu sprzedaż schowków blaszanych na śmietniki, znajdziecie Państwo u nas szeroki wybór każdego rodzaju schowka na śmieci i nie tylko.

Sprawdź

Kojce i zagrody dla psów

Wykonujemy kojce dla psów zgodnie z życzeniem klienta - o zamówionej szerokości, wysokości i długości.

Sprawdź