Czy potrzebujesz pozwolenia na budowę garażu? 27 Kwiecień 2018 | Gostal | Poradniki z kategorii „Pozwolenia i przepisy dotyczące garaży”

Szkolenie garaż blaszny
Źródło: Pixabay

Coraz więcej osób decyduje się na postawienie własnego garażu. Nic w tym dziwnego, jeśli wziąć pod uwagę jego przydatność oraz wiele funkcji, jakie spełnia. Oprócz planowania jego wielkości, wyglądu czy usytuowania na działce, ważne jednak, aby przede wszystkim pamiętać o kwestiach prawnych z nim związanych.

Pozwolenie na budowę garażu – czy musisz się o nie ubiegać?

Wszelkie kwestie związane z postawieniem garażu i późniejszymi pracami remontowymi precyzuje ustawa Prawo budowlane z 1994 r. Jego najnowsza nowelizacja z 2017 r. wprowadza jednak wiele istotnych zmian w tej dziedzinie. Jedną z ważniejszych jest uchylenie obowiązku uzyskiwania pozwoleń na budowę, zastąpione instytucją zgłaszania owej budowy do właściwego organu. Do jakich przypadków odnosi się ten zapis?

Pozwolenia na budowęgarażu nie potrzebujesz w sytuacji, gdy budynek ten nie będzie przekraczał wielkości 35m2, zaś całkowita suma powierzchni zwolnionych z tego obowiązku na jednej działce nie przekroczy 500m2. Dotyczy to także budynków gospodarczych, oranżerii czy altan.

Blaszak na budowę a kwestie pozwoleń

Inaczej wygląda sytuacja blaszaków na budowę. Jeśli nie chcesz stawiać na swojej działce garażu na dłuższy czas, a jedynie na okres prac budowlanych czy remontowych jako pomieszczenie na narzędzia, prawo również reguluje tę kwestię. Blaszak wówczas traktowany jest jako tymczasowy obiekt budowlany i jako taki możesz go wybudować jedynie na zgłoszenie. Warunkiem jest jednak to, że zostanie on rozebrany lub przeniesiony w ciągu 180 dni w inne miejsce. Jeśli więc planujesz rozebrać blaszak zaraz po zakończeniu budowy i wyrobisz się z tym we wskazanym terminie, nie musisz się martwić o pozwolenie na budowę garażu.

Uwarunkowania prawne wiat garażowych

Jak zostało powyżej wspomniane, możesz spokojnie budować na swojej posesji garaż do 35m2 bez pozwolenia właściwego organu. Jak natomiast wygląda sytuacja wiat garażowych? Pod względem formalności ich budowa jest łatwiejsza niż w przypadku garaży. W myśl przytoczonej powyżej nowelizacji nie musisz ubiegać się o uzyskanie pozwolenia na budowę wiaty o powierzchni nieprzekraczającej 50m2, jednak na każdych 500m2 działki możesz postawić tylko jedną wiatę na podstawie zgłoszenia. Budowa kolejnych wymaga już konieczności uzyskania stosownego pozwolenia. Jeśli jednak nie planujesz przekroczyć wspomnianych w ustawie wielkości, spokojnie możesz postawić na swojej działce garaż z wiatą bez pozwolenia oraz uciążliwych procedur formalnych.

Czy warto przestrzegać procedur budowlanych?

Dopełnienie formalności związanych czy to z blaszakiem na budowę, czy z garażem na stałe może być uciążliwe czy nastręczać pewnych trudności. Warto jednak byś o nich pamiętał, gdyż w przeciwnym razie może to skończyć się dla Ciebie przykrymi konsekwencjami. Karą za samowolę budowlaną może być bowiem nie tylko nakaz rozbiórki obiektu, ale nawet postępowanie sądowe zakończone grzywną, ograniczeniem wolności czy wręcz karą więzienia do dwóch lat. Tych wszystkich problemów możesz uniknąć korzystając z usług specjalistów, którzy nie tylko dostarczą Ci gotowy garaż, ale i doradzą we wszelkich związanych z nim formalnościach. W ofercie firmy Go-Stal znajdziesz zarówno tradycyjne blaszaki, jak i garaże z wiatą bez pozwolenia, co pozwoli Ci oszczędzić czas oraz koszty związane z wszelkimi procedurami.

Pozwolenie na budowę garażu jest pierwszą rzeczą, o jakiej powinieneś pomyśleć po podjęciu decyzji o jego wybudowaniu na swojej posesji. Brak tego dokumentu gdy jest on wymagany może bowiem przysporzyć Ci wiele problemów oraz spowodować przykre konsekwencje prawne. Nie musisz się jednak ich obawiać, gdy nie planujesz budowy dużej konstrukcji – garaż do 35m2 postawisz całkowicie bez pozwolenia.

Następny poradnik

Masz pytania? Skontaktuj się z nami!

tel. 660 385 917

Sprawdź naszą ofertę produktową lub wypełnij przez internet formularz kontaktowy

Skontaktujemy się z Tobą i wybierzemy najlepsze rozwiązanie.

Zadzwoń

Garaże blaszane

Szeroki wybór tanich garaży blaszanych o różnych wymiarach i kolorach to coś co wyróżnia naszą firmę. Zapraszamy do zapoznania się z naszą bogatą ofertą.

Sprawdź

Garaże drewnopodobne

Garaże drewnopodobne to kolejna nasza propozycja. Blaszaki te są ocieplane a ich konstrukcja wykonana jest z profilu zamkniętego który jest stabilniejszy.

Sprawdź

Garaże akrylowe

Garaż akrylowy to blaszak, którego konstrukcja pokryta jest blachą akrylową. W naszej ofercie posiadamy różne kolory blach akrylowych, które można dowolnie łączyć.

Sprawdź

Wiaty i hale blaszane

Oferujemy sprzedaż hal metalowych, wiat i zadaszeń. Nasze produkty wykonujemy w ustalonym wcześniej terminie z gwarancją najwyższej jakości wykonania

Sprawdź

Schowki blaszane na śmietniki

Oferujemy Państwu sprzedaż schowków blaszanych na śmietniki, znajdziecie Państwo u nas szeroki wybór każdego rodzaju schowka na śmieci i nie tylko.

Sprawdź

Kojce i zagrody dla psów

Wykonujemy kojce dla psów zgodnie z życzeniem klienta - o zamówionej szerokości, wysokości i długości.

Sprawdź