Bramy elektryczne z napędem - jak wybrać właściwy? 25 Lipiec 2018 | Gostal | Poradniki z kategorii „Garaże - porady i przepisy”

Brama automatyczna do garażu blaszanego
Źródło: Pixabay

Drzwi garażowe z napędem to rozwiązanie gwarantujące dużą wygodę użytkownika oraz bezpieczeństwo samochodu. Zwalniają one kierowcę z konieczności wysiadania z pojazdu podczas padania deszczu czy śniegu. Poprzez automatyczne zamykanie zabezpieczają także przed wejściem do garażu niepowołanych osób. Czym powinieneś się kierować wybierając napęd do bramy garażowej?

Podstawa, czyli stabilne drzwi garażowe

Automat do bramy najlepiej wdrożyć na samym początku, już na etapie projektowania i budowy garażu. Pozwoli to zaoszczędzić trudności oraz pracy, związanej z późniejszym instalowaniem elektryki. Z różnych względów, w tym również finansowych, wielu właścicieli budynków nie może sobie jednak na to pozwolić, odkładając w konsekwencji zamontowanie automatu do bramy na dalszą przyszłość. Czym kierować się przy wyborze mechanizmu otwierania bramy, aby działał bez większych zarzutów przez długie lata?

Pierwszą kwestią, o jakiej powinieneś pomyśleć, jest stan techniczny drzwi garażowych. Ich prawidłowe funkcjonowanie jest podstawowym warunkiem niezakłóconego i bezpiecznego działania napędu. Jeśli konstrukcja Twojej bramy nie będzie stabilna i sztywna, siła naporu wiatru czy sam jej ciężar mogą powodować odkształcenia, a co za tym idzie utrudniać pracę automatu. Drzwi garażowe powinny także otwierać się lekko, bez żadnych tarć czy zawadzania o podłoże, a także nie mogąposiadać żadnych usterek. Jeśli jakieś znajdziesz – musisz je czym prędzej naprawić przed zamontowaniem napędu do bramy garażowej.

Automat do bramy a wymiary drzwi garażowych

Kiedy już sprawdzisz swoją bramę pod względem technicznym i naprawisz ewentualne usterki, możesz przystąpić do wyboru odpowiedniego napędu. Jak tego dokonać? Przede wszystkim musisz znać przybliżone wymiary drzwi garażowych. Jest to niezwykle istotne kryterium, gdyż gwarantuje prawidłowe funkcjonowanie automatycznej bramy. W dodatku większość producentów napędów do drzwi garażowych oferuje modele siłowników precyzyjnie dopasowane do określonego ciężaru skrzydła bramy. Wybierając konkretną elektronikę pamiętaj, aby waga drzwi nie była bliska granicy mocy wyznaczonej przez producenta danego modelu siłownika. Spowoduje to bowiem, że mechanizm otwierania bramy będzie pracował na granicy przeciążenia, co przełoży się na jego szybszą eksploatację. Zwykle zaleca sięzachowanie zapasu mocy na poziomie 30-40%, to znaczy dobranie automatyki do drzwi o 30-40% cięższych niż rzeczywista waga skrzydła. Rezerwa ta okazuje się szczególnie przydatna podczas niekorzystnych warunków atmosferycznych. Silne mrozy powodują bowiem gęstnienie smaru w przekładniach, co zwiększa opory tarcia podczas pracy siłownika i utrudnia jego pracę.

Intensywność użytkowania drzwi garażowych

Kolejnym, istotnym kryterium, jakie powinieneś wziąć pod uwagę przy wyborze automatyki, jest intensywność użytkowania bramy. Podobnie jak wymiary – tak i ono istotnie wpływa na funkcjonowanie całego mechanizmu.

Wyróżnia się podział napędów do bramy garażowej na:

  • służące do pracy przydomowej
  • intensywnej

Różnica między nimi zasadza się na częstotliwości otwierania i zamykania skrzydeł bramy. W pierwszym przypadku jest to 50 cykli otwierania i zamykania wjazdu na dobę, w drugim zaś powyżej tej liczby. Rozróżnienie to ma istotne znaczenie. Mechanika do automatycznej bramy pracującej z dużą częstotliwością musi opierać się na mocniejszych napędach oraz sterownikach o większej pamięci i zwykle stosuje się ją w przypadku bram przemysłowych.

Prosty rachunek = wybór optymalnego napędu

Jeśli mieszkasz w domu jednorodzinnym, oblicz, ile średnio na dobę korzystasz z bramy oraz ilu użytkowników to robi. Może się bowiem okazać, że nie będziesz potrzebował mechanizmu otwierania bramy najwyższej klasy, a tańszy napęd o mniejszej mocy silnika sprosta Twoim oczekiwaniom.

Automat do bramy to rozwiązanie wygodne dla każdego właściciela garażu.Decydując się na jego zamontowanie warto jednak pamiętać o wspomnianych w artykule zasadach. Pozwolą one uniknąć dodatkowych kosztów i zapewnią nienaganne działanie drzwi garażowych na długie lata.

Następny poradnik

Masz pytania? Skontaktuj się z nami!

tel. 660 385 917

Sprawdź naszą ofertę produktową lub wypełnij przez internet formularz kontaktowy

Skontaktujemy się z Tobą i wybierzemy najlepsze rozwiązanie.

Zadzwoń

Garaże blaszane

Szeroki wybór tanich garaży blaszanych o różnych wymiarach i kolorach to coś co wyróżnia naszą firmę. Zapraszamy do zapoznania się z naszą bogatą ofertą.

Sprawdź

Garaże drewnopodobne

Garaże drewnopodobne to kolejna nasza propozycja. Blaszaki te są ocieplane a ich konstrukcja wykonana jest z profilu zamkniętego który jest stabilniejszy.

Sprawdź

Garaże akrylowe

Garaż akrylowy to blaszak, którego konstrukcja pokryta jest blachą akrylową. W naszej ofercie posiadamy różne kolory blach akrylowych, które można dowolnie łączyć.

Sprawdź

Wiaty i hale blaszane

Oferujemy sprzedaż hal metalowych, wiat i zadaszeń. Nasze produkty wykonujemy w ustalonym wcześniej terminie z gwarancją najwyższej jakości wykonania

Sprawdź

Schowki blaszane na śmietniki

Oferujemy Państwu sprzedaż schowków blaszanych na śmietniki, znajdziecie Państwo u nas szeroki wybór każdego rodzaju schowka na śmieci i nie tylko.

Sprawdź

Kojce i zagrody dla psów

Wykonujemy kojce dla psów zgodnie z życzeniem klienta - o zamówionej szerokości, wysokości i długości.

Sprawdź