Błędy popełniane podczas budowy garażu 12 Czerwiec 2018 | Gostal | Poradniki z kategorii „Garaże - porady i przepisy”

BŁĘDY POPEŁNIANE PODCZAS BUDOWY GARAŻU
Źródło: Pixabay

Posiadanie własnego garażu to marzenie niejednego właściciela posesji. Decydując się na samodzielną budowę nietrudno jednak popełnić błędy, negatywnie wpływające na jego funkcjonalność. Jak ustrzec się najczęstszych pomyłek, a tym samym uniknąć dodatkowych kosztów oraz niezadowolenia z obniżonej wygody użytkowania tej powierzchni?

Blacha na garaż „po kosztach”

Niezwykle istotnym aspektem budowania dodatkowej konstrukcji na działce jest odpowiednio dobrana blacha na garaż. Nierzadko zdarza się, że przystępując do jej zakupu właściciel posesji kieruje się względami oszczędności, wybierając tanie i nie zawsze sprawdzone jakościowo materiały. Tymczasem jest to podstawowy błąd. Źle dobrana blacha szybko bowiem daje o sobie znać (rdzewieje), a koszty naprawy zniszczeń znacznie przewyższą niewielkie oszczędności, poczynione przy zakupie tańszego materiału.

Wbrew częstym opiniom, grubość blachy nie jest jedyną kwestią, na jaką należy zwracać uwagę. Dobra gatunkowo i wytrzymała blacha na garaż powinna być także odpowiednio strapezowana, gdyż dopiero to decyduje o jej sztywności, a co za tym idzie – o solidności całej konstrukcji. Osobom nieobeznanych w tematyce kwestia ta może wydawać się skomplikowana, dlatego wiele firm, np. Go-Stal, w swojej ofercie proponuje gotowe garaże, wykonane z wysokiej jakości blachy. Pozwala to nie tylko zaoszczędzić czas, ale i uniknąć ryzyka nietrafnego wyboru materiału.

Niewłaściwe umiejscowienie konstrukcji

Kolejną problematyczną kwestią jest budowa garażu w granicy działki. Wiele osób szukając miejsca na postawienie nowego budynku kieruje się głównie względami wygody oraz estetycznego dopasowania go do wystroju posesji. Tymczasem, tak jak w przypadku budowy domu, istnieją specjalne regulacje prawne, nakładające ograniczenia dotyczące usytuowania garażu.

Budynek musi być postawiony w odległości co najmniej 3 m od granicy z działką, chyba, że zwrócony jest ku granicy ścianą z oknem lub drzwiami. Wówczas dopuszczalna odległość wynosi 4 m. Pomimo tych ogólnych wytycznych należy jednak dokładnie zapoznać się z przepisami prawa miejscowego – te bowiem umożliwiają czasami budowę garażu w granicy 1,5 m od posesji lub w jej linii. Takie odległości mają również zastosowanie w przypadku budynków krótszych niż 5,5 m i niższych niż 3 m. Stawiając garaż wolnostojący, nie można więc swobodnie wybrać dowolnego, najwygodniejszego dla siebie miejsca. Może się to bowiem skończyć przykrymi konsekwencjami prawnymi. Przy budowie garażu blaszanego z pomieszczeniem gospodarczym lub wiatą, w fazie planowania również powinieneś pomyśleć o dodatkowym miejscu.

Niewłaściwy projekt

Niezależnie czy w grę wchodzi budowa garażu z płyt betonowych, drewna czy blachy, jednym z najczęściej popełnianych błędów jest przygotowanie złego projektu konstrukcji. Nierzadko zdarza się, że jest on sporządzony bez zwracania uwagi na plan zagospodarowania przestrzennego działki, co nie tylko zaburza jej estetykę, ale i negatywnie wpływa na funkcjonalność budynku. Ta zaś powinien w pełni odpowiadać zarówno obecnym potrzebom właściciela, jak i tym, które mogą się pojawić w przyszłości.

Garaż blaszany z wiatą na drewno? Zaplanuj przestrzeń

Jeśli pragniesz postawić garaż blaszany z pomieszczeniem gospodarczym, już na etapie projektu pomyśl o dodatkowej przestrzeni na ten cel. Podobnie, kiedy planujesz przechowywać w nim samochód bądź inne pojazdy lub chcesz wybudować garaż blaszany z wiatą na drewno. Nieuwzględnienie tych założeń oraz wybudowanie konstrukcji bez pozostawienia dodatkowej wolnej powierzchni, może skutkować niezadowoleniem z budynku, niespełniającego swoich podstawowych zadań.

Samodzielna budowa garażu z płyt betonowych czy blachy dla osób niedoświadczonych może stanowić nie lada wyzwanie. Podejmując się go, warto pamiętać o kilku podstawowych, wspomnianych powyżej zasadach. Pozwolą one nie tylko uniknąć zbędnych wydatków, ale też zaoszczędzić czas oraz uniknąć stresu związanego z trudnościami budowy.

Następny poradnik

Masz pytania? Skontaktuj się z nami!

tel. 660 385 917

Sprawdź naszą ofertę produktową lub wypełnij przez internet formularz kontaktowy

Skontaktujemy się z Tobą i wybierzemy najlepsze rozwiązanie.

Zadzwoń

Garaże blaszane

Szeroki wybór tanich garaży blaszanych o różnych wymiarach i kolorach to coś co wyróżnia naszą firmę. Zapraszamy do zapoznania się z naszą bogatą ofertą.

Sprawdź

Garaże drewnopodobne

Garaże drewnopodobne to kolejna nasza propozycja. Blaszaki te są ocieplane a ich konstrukcja wykonana jest z profilu zamkniętego który jest stabilniejszy.

Sprawdź

Garaże akrylowe

Garaż akrylowy to blaszak, którego konstrukcja pokryta jest blachą akrylową. W naszej ofercie posiadamy różne kolory blach akrylowych, które można dowolnie łączyć.

Sprawdź

Wiaty i hale blaszane

Oferujemy sprzedaż hal metalowych, wiat i zadaszeń. Nasze produkty wykonujemy w ustalonym wcześniej terminie z gwarancją najwyższej jakości wykonania

Sprawdź

Schowki blaszane na śmietniki

Oferujemy Państwu sprzedaż schowków blaszanych na śmietniki, znajdziecie Państwo u nas szeroki wybór każdego rodzaju schowka na śmieci i nie tylko.

Sprawdź

Kojce i zagrody dla psów

Wykonujemy kojce dla psów zgodnie z życzeniem klienta - o zamówionej szerokości, wysokości i długości.

Sprawdź