Przydomowy warsztat w garażu - zrób to sam! 5 Marzec 2018 | Gostal | Poradniki z kategorii „Garaże - porady i przepisy”

Warsztat w garażu blaszanym
Źródło: Pixabay

Mały warsztat przydaje się niemal w każdym domu. Często jednak ze względu na ograniczenia powierzchniowe brakuje na niego miejsca. Nie oznacza to, że musisz z niego rezygnować. Co wówczas zrobić? Idealnym wyjściem z tej sytuacji jest umiejscowienie go w garażu. Posiadając duży, lecz często niedoceniany potencjał przechowywania, garaż może łatwo posłużyć jako funkcjonalny i wygodny warsztat domowy.

Domek narzędziowy w garażu – od czego zacząć?

Zorganizowanie własnego warsztatu domowego nie musi kosztować Cię wiele pieniędzy oraz czasu. Idealnym miejscem dla niego mogą być drewniane domki ogrodowe, które posłużą jako odrębne budynki dla warsztatów. Jeśli jednak nie chcesz stawiać nowych konstrukcji, bardzo często sprawę załatwia już odpowiednie i funkcjonalne zorganizowanie wolnej przestrzeni garażowej. Warto pomyśleć o tym już na etapie budowy blaszaka oraz postawić odpowiednio większy budynek, tak aby oprócz miejsca przechowania samochodu mógł on posłużyć jako domek narzędziowy. Sporym ułatwieniem może być też być zakup gotowego garażu o większych wymiarach. Taki, w wielu wariantach rozmiarowych, możesz znaleźć w ofercie firmy Go-Stal, co zaoszczędzi Ci pracy oraz wysiłku.

Jeśli posiadasz już garaż, a w nim niewykorzystaną przestrzeń, pierwszym krokiem, od jakiego powinieneś zacząć przy planowaniu warsztatu domowego, jest wydzielenie strefy pracy oraz przestrzeni do przechowywania. Wyraźne oddzielenie tych obszarów pozwoli Ci optymalnie wykorzystać wolne miejsce oraz uniknąć zbędnego bałaganu.

Strefa robocza w garażowym warsztacie

Miejsce, gdzie będziesz wykonywał różne prace, jest kluczowym punktem warsztatu domowego. Jego powierzchnia powinna być z jednej strony odpowiednio duża, aby zapewnić Ci komfortowe wykonywanie napraw, z drugiej zaś nie może kolidować z głównym przeznaczeniem garażu, jakim jest przechowywanie samochodu. To mogłoby bowiem doprowadzić do uszkodzenia karoserii, bądź też narzędzi znajdujących się w warsztacie. Jak powinna być zorganizowana strefa pracy? Kluczowym elementem warsztatu w garażu jest wygodny blat roboczy, posiadający łatwy dostęp do łączy i gniazdek oraz odpowiednio oświetlony. Jest to ważne, gdyż pozwoli Ci na wykonywanie rozmaitych prac o różnych porach dnia. Kolejną, niezmiernie ważną sprawą, jest odpowiednie wyposażenie warsztatu.

Jak zagospodarować warsztat domowy?

Istotny wpływ na funkcjonalność garażu ma to, w jaki sposób będziesz przechowywał w nim narzędzia. Istnieje kilka sposobów jego zagospodarowania, które pozwolą Ci jak najlepiej wykorzystać wolną przestrzeń oraz uniknąć zbędnego nieporządku. Często pomijanym, a stwarzającym duże możliwości przechowywania miejscem jest… sufit. Przymocowane do niego półki będą idealnym miejscem na wszelkie płaskie i duże przedmioty, jak na przykład bagażnik samochodowy czy deska surfingowa. Haki czy wieszaki sufitowe mogą zaś posłużyć jako miejsce dla chociażby rowerów. Dzięki temu rozwiązaniu zaoszczędzisz wiele powierzchni użytkowej swojego warsztatu w garażu.

Skoro już mowa o suficie, dobrym miejscem przechowywania narzędzi są również ściany. Jeśli w garażu nie ma wystarczająco dużo miejsca na przymocowanie półek ściennych, możesz zaopatrzyć się w uchwyty lub listewki. Dzięki takiemu rozwiązaniu nie tylko oszczędzisz sporo miejsca, ale też ułatwisz sobie szukanie narzędzi, których akurat będziesz potrzebował. Będą w zasięgu Twojego wzroku. Kiedy dysponujesz natomiast większą przestrzenią, dobrym rozwiązaniem będą regały. Dostępna różnorodność modeli pozwoli Ci swobodnie dostosować półki do posiadanych narzędzi i sprzętów.

Sporządzenie własnego warsztatu domowego nie musi być trudne ani kosztowne. Wykorzystanie posiadanego już garażu nie tylko pozwoli Ci zaoszczędzić miejsce, ale i sprawi, że stanie się on bardziej funkcjonalny i wygodny w użytkowaniu.

Następny poradnik

Masz pytania? Skontaktuj się z nami!

tel. 660 385 917

Sprawdź naszą ofertę produktową lub wypełnij przez internet formularz kontaktowy

Skontaktujemy się z Tobą i wybierzemy najlepsze rozwiązanie.

Zadzwoń

Garaże blaszane

Szeroki wybór tanich garaży blaszanych o różnych wymiarach i kolorach to coś co wyróżnia naszą firmę. Zapraszamy do zapoznania się z naszą bogatą ofertą.

Sprawdź

Garaże drewnopodobne

Garaże drewnopodobne to kolejna nasza propozycja. Blaszaki te są ocieplane a ich konstrukcja wykonana jest z profilu zamkniętego który jest stabilniejszy.

Sprawdź

Garaże akrylowe

Garaż akrylowy to blaszak, którego konstrukcja pokryta jest blachą akrylową. W naszej ofercie posiadamy różne kolory blach akrylowych, które można dowolnie łączyć.

Sprawdź

Wiaty i hale blaszane

Oferujemy sprzedaż hal metalowych, wiat i zadaszeń. Nasze produkty wykonujemy w ustalonym wcześniej terminie z gwarancją najwyższej jakości wykonania

Sprawdź

Schowki blaszane na śmietniki

Oferujemy Państwu sprzedaż schowków blaszanych na śmietniki, znajdziecie Państwo u nas szeroki wybór każdego rodzaju schowka na śmieci i nie tylko.

Sprawdź

Kojce i zagrody dla psów

Wykonujemy kojce dla psów zgodnie z życzeniem klienta - o zamówionej szerokości, wysokości i długości.

Sprawdź