Jakie wymiary powinien mieć garaż blaszak? 24 Czerwiec 2020 | Gostal | Poradniki z kategorii „Garaże - porady i przepisy”

wymiary garażu blaszaka
Źródło: GO-STAL

Parking dla samochodu lub motocykla, warsztat służący do majsterkowania, miejsce przechowywania narzędzi i akcesoriów ogrodniczych. To tylko niektóre z funkcji, jakie może posiadać blaszak. Aby jednak właściwie je spełniał, musi cechować się odpowiednimi rozmiarami. Jakie wymiary garażu blaszanego zapewnią mu użyteczność i praktyczne zastosowanie?

Czynniki kluczowe dla wielkości konstrukcji


Najczęstszym dylematem towarzyszącym budowie garażu jest zwykle materiał jego wykonania czy położenie na działce. Niezależnie jednak od tego, czym będzie on pokryty oraz w jakim miejscu zostanie ulokowany, swoją rolę spełni najlepiej, wyróżniając się funkcjonalnością i komfortowymi warunkami pracy. Aby natomiast tak było, istnieje dużo ważniejszy czynnik, jak należy uwzględnić stawiając garaż blaszany – wymiary konstrukcji. Jakie kwestie należy wziąć pod uwagę, aby w odpowiedni sposób określić gabaryty budynku? Przede wszystkim rolę, jaką ma on spełniać.

Jeśli potrzebujesz miejsca postojowego dla samochodu i jest to jedyne zastosowanie, jakie będzie posiadał Twój blaszak – wymiary konstrukcji uzależnione będą głównie od wielkości auta. Istotne znaczenie posiada przy tym liczba pojazdów, które pragniesz przechowywać w budynku. Z oczywistych względów wymiary garażu na dwa samochody będą znacząco różnić się od konstrukcji przeznaczonej na jeden pojazd. Analogicznie odmienne będą one również w przypadku, gdy zechcesz umeblować blaszak oraz urządzić w nim miejsce do majsterkowania.

Garaż blaszak – wymiary konstrukcji na jeden samochód


Aby najlepiej określić wielkość garażu i uniknąć problemów z brakiem miejsca, stawianie konstrukcji zacznij od dokładnego wymierzenia swojego pojazdu. Zwróć jednak uwagę na to, aby uczynić to w odpowiedni sposób. Przede wszystkim pomiaru szerokości dokonaj przy otwartych drzwiach samochodu. Dodanie ok. 1 metra zapasu pozwoli Ci uniknąć trudności z wsiadaniem i wysiadaniem oraz ułatwi manewrowanie autem. Jeśli natomiast zależy Ci na oszczędności miejsca i nie możesz pozwolić sobie na zbyt duże wymiary garażu blaszanego, szerokość pojazdu zbadaj przy otwartym jednym skrzydle drzwiowym. Co zaś dotyczy długości samochodu, przy jej mierzeniu uwzględnij ok. 1 metr zapasu na hak holowniczy.

Podsumowując, minimalne rozmiary garażu przewidziane przepisami wynoszą 2,3 x 5 m. Jeśli jednak chcesz postawić zapewniający swobodę parkowania garaż blaszany, wymiary powinny sięgać ok. 3 x 5,5 m oraz 2,2 m wysokości. Pamiętaj przy tym, że im więcej wolnego miejsca zostawisz, tym łatwiej unikniesz problemów przy zmianie auta w przyszłości.

Garaż blaszany na dwa samochody


O ile przepisy określają minimalne wielkości garaży przeznaczonych na jeden pojazd, analogicznych regulacji brakuje w odniesieniu do konstrukcji dwustanowiskowych. Aby więc najtrafniej oszacować potrzebne wymiary, podane wyżej wielkości pomnóż razy dwa oraz dodaj przestrzeń, zapewniającą swobodne poruszanie się po pomieszczeniu. Jeśli chodzi o długość i wysokość, wartości te nie ulegają większej zmianie. Kluczowe znaczenie posiada w tym przypadku szerokość garażu przeznaczonego na dwa samochody. Dla zapewnienia odpowiedniej odległości zarówno między nimi, jak i od ścian budynku, minimalna szerokość blaszaka powinna wynosić ok. 6 m. Jeśli jednak posiadasz wystarczająco dużo miejsca na działce, zwiększ tę wartość do 6,5 lub nawet 6,8 m. Dzięki temu zyskasz większą swobodę ruchów i unikniesz ryzyka uszkodzenia pojazdów. Najłatwiej zaś osiągniesz to, decydując się na garaże blaszane na wymiar.

Rozmiar blaszka to kwestia, która może zadecydować o tym, czy spełni on swoją rolę, czy też będzie wyłącznie bezużyteczną konstrukcją. Aby uniknąć tej sytuacji, dokładnie oszacuj przestrzeń, jakiej będziesz potrzebował oraz postaw na garaże na wymiar. Pozwoli Ci to maksymalnie dostosować je do swoich potrzeb i zwiększy komfort parkowania pojazdów.

Następny poradnik

Masz pytania? Skontaktuj się z nami!

tel. 660 385 917

Sprawdź naszą ofertę produktową lub wypełnij przez internet formularz kontaktowy

Skontaktujemy się z Tobą i wybierzemy najlepsze rozwiązanie.

Zadzwoń

Garaże blaszane

Szeroki wybór tanich garaży blaszanych o różnych wymiarach i kolorach to coś co wyróżnia naszą firmę. Zapraszamy do zapoznania się z naszą bogatą ofertą.

Sprawdź

Garaże drewnopodobne

Garaże drewnopodobne to kolejna nasza propozycja. Blaszaki te są ocieplane a ich konstrukcja wykonana jest z profilu zamkniętego który jest stabilniejszy.

Sprawdź

Garaże akrylowe

Garaż akrylowy to blaszak, którego konstrukcja pokryta jest blachą akrylową. W naszej ofercie posiadamy różne kolory blach akrylowych, które można dowolnie łączyć.

Sprawdź

Wiaty i hale blaszane

Oferujemy sprzedaż hal metalowych, wiat i zadaszeń. Nasze produkty wykonujemy w ustalonym wcześniej terminie z gwarancją najwyższej jakości wykonania

Sprawdź

Schowki blaszane na śmietniki

Oferujemy Państwu sprzedaż schowków blaszanych na śmietniki, znajdziecie Państwo u nas szeroki wybór każdego rodzaju schowka na śmieci i nie tylko.

Sprawdź

Kojce i zagrody dla psów

Wykonujemy kojce dla psów zgodnie z życzeniem klienta - o zamówionej szerokości, wysokości i długości.

Sprawdź