Jak zalegalizować samowolę budowlaną? 4 Czerwiec 2020 | Gostal | Poradniki z kategorii „Pozwolenia i przepisy dotyczące garaży”

legalizacja samowoli budowlanej
Źródło: GO-STAL

Adaptacja poddasza, budowa garażu, dobudowanie pomieszczeń do budynków – to czynności, na które decyduje się coraz więcej Polaków. Niewiele z nich zdaje sobie jednak sprawę z tego, że wszystkie wiążą się z szeregiem procedur, obciążonych poważnymi sankcjami i karami. Jak zalegalizować samowolę budowlaną i uniknąć jej w przyszłości?

Samowola budowlana – czym jest i kiedy do niej dochodzi?


Mimo iż pojęcie samowoli budowlanej od dawna funkcjonuje w sferze prawa budowlanego, ustawodawca nie podaje wyczerpującego wyjaśnienia tego terminu. Standardowo zwykło się rozumieć przez nie wybudowanie obiektu, przy niespełnieniu wymaganych procedur, w szczególności zaś:

  • bez uzyskania pozwolenia na budowę,
  • bez zgłoszenia właściwym organom zamiaru rozpoczęcia prac.

Podane okoliczności stanowią najczęstsze i najbardziej oczywiste przypadki samowoli budowlanej. Jednak nie wszystkie. Zaliczyć można do niej także powiększanie budynków czy dobudowywanie do nich pomieszczeń. Mało tego. Za przejaw samowoli uznaje się także budowanie obiektów niezgodnie z przepisami lub rozpoczęcie prac przed otrzymaniem zezwolenia. Jak więc widać – do nielegalnego zjawiska dochodzi stosunkowo często. Jak uniknąć kary za samowolę budowlaną?

Konsekwencje samowoli budowalnej


Legalizacja samowoli budowlanej jest prawem, ale nie obowiązkiem inwestora. Do niego więc należy ostateczna decyzja czy podejmie się tego procesu, czy też nie. Warto jednak zaznaczyć, iż decyzja odmowna może wiązać się z poważnymi konsekwencjami. W przypadku wykrycia nielegalnej budowy czy remontu, organy nadzoru budowlanego mogą podjąć szereg istotnych kroków – od nakazu rozbiórki obiektu, po wysokie grzywny, sięgające nawet 720 tys. zł. To jednak nie wszystko. W niektórych przypadkach sprawa może zakończyć się także postępowaniem sądowym, skutkującym ograniczeniem, a nawet pozbawieniem wolności na okres 2 lat. Jak więc widać, skutki nielegalnej budowy mogą być niezwykle poważne. Jak uniknąć kary za samowolę budowlaną?

Legalizacja samowoli budowlanej w praktyce – dokumenty i opłaty


Wybudowanie obiektu niezgodnie z przepisami, mimo iż jest nielegalne – nie pociąga za sobą automatycznie nakazu jego rozbiórki. Istnieje możliwość naprawy błędu i uniknięcia przykrych konsekwencji poprzez legalizację samowoli budowalnej. W jaki sposób tego dokonać? Powodzenie tego procesu uzależnione jest od orzeczenia inspektora nadzoru budowalnego, który stwierdza, czy dany obiekt podlega legalizacji, czy też nie. Jeśli wskaże taką możliwość, wówczas można przystąpić do działania. Do wskazanego terminu, inwestor zobowiązany jest dostarczyć odpowiednie dokumenty, do których zaliczają się do:

  • zaświadczenie władz o zgodności budowy z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego (lub z decyzją o warunkach zabudowy),
  • projekt budowlany, zawierający wymagane pozwolenia i opinie,
  • oświadczenie o prawie dysponowania nieruchomością na cele budowlane.

Po pozytywnym rozpatrzeniu powyższych dokumentów, dla legalizacji samowoli budowlanej należy uiścić stosowną opłatę. Co do zasady, jej wysokość uzależniona jest od charakterystyki danego obiektu. Przykładowo dla garaży czy większych altan wynosi ona ok. 25 tys. zł, dla domów jednorodzinnych zaś - aż 50 tys. zł.

Legalizacja samowoli budowlanej za darmo - czy istnieje taka możliwość?


Czy jest możliwa legalizacja samowoli budowlanej za darmo? Otóż kwestia ta jest dość skomplikowana. Opłata może być co prawda odroczona lub nawet umorzona, jednak wyłącznie w wyjątkowych okolicznościach, uzasadniających tę praktykę (np. wyjątkowa sytuacja życiowa). Oprócz tego, legalizacja samowoli budowlanej za darmo dotyczy wszystkich obiektów wybudowanych przed 1995 r. Podlegają one bowiem ustawie z 1974 r.

Niespełnienie wymaganych przy budowie procedur może wiązać się z szeregiem poważnych problemów i nieprzyjemności. Legalizacja samowoli budowlanej pozwoli uniknąć przykrych konsekwencji oraz zachować budynek w nienaruszonym stanie.

Następny poradnik

Masz pytania? Skontaktuj się z nami!

tel. 660 385 917

Sprawdź naszą ofertę produktową lub wypełnij przez internet formularz kontaktowy

Skontaktujemy się z Tobą i wybierzemy najlepsze rozwiązanie.

Zadzwoń

Garaże blaszane

Szeroki wybór tanich garaży blaszanych o różnych wymiarach i kolorach to coś co wyróżnia naszą firmę. Zapraszamy do zapoznania się z naszą bogatą ofertą.

Sprawdź

Garaże drewnopodobne

Garaże drewnopodobne to kolejna nasza propozycja. Blaszaki te są ocieplane a ich konstrukcja wykonana jest z profilu zamkniętego który jest stabilniejszy.

Sprawdź

Garaże akrylowe

Garaż akrylowy to blaszak, którego konstrukcja pokryta jest blachą akrylową. W naszej ofercie posiadamy różne kolory blach akrylowych, które można dowolnie łączyć.

Sprawdź

Wiaty i hale blaszane

Oferujemy sprzedaż hal metalowych, wiat i zadaszeń. Nasze produkty wykonujemy w ustalonym wcześniej terminie z gwarancją najwyższej jakości wykonania

Sprawdź

Schowki blaszane na śmietniki

Oferujemy Państwu sprzedaż schowków blaszanych na śmietniki, znajdziecie Państwo u nas szeroki wybór każdego rodzaju schowka na śmieci i nie tylko.

Sprawdź

Kojce i zagrody dla psów

Wykonujemy kojce dla psów zgodnie z życzeniem klienta - o zamówionej szerokości, wysokości i długości.

Sprawdź