Jak bronić się przed kunami, myszami i innymi szkodnikami w garażu? 2 Styczeń 2020 | Gostal | Poradniki z kategorii „Zabezpieczenie garażu”

odstraszacz na szczury
Źródło: Obraz Karsten Paulick z Pixabay

Przegryzione kable, dziury w styropianie, uszkodzenia sprzętów lub przechowywanych w garażu akcesoriów. To tylko niektóre z problemów, jakie pociągają za sobą popularne szkodniki. Oprócz tego mogą być one nosicielami wielu poważnych chorób, takich jak chociażby bruceloza czy wścieklizna. Jak pozbyć się kuny, myszy i innych gryzoni oraz zapobiec ich osiedlaniu się w garażu?

Kuny, myszy i inne gryzonie lubią sobie szczególnie upodobać garaż, jako miejsce żerowania. Zobacz, jak przeciwdziałać osiedleniu się szkodników w Twoim garażu oraz jak walczyć z gryzoniami, które zadomowiły się w naszym garażu. W tym rozbudowanym poradniku znajdziesz kompleksowe rozwiązania najbardziej palących kwestii; od profilaktyki po bardziej zdecydowane rozwiązania.

Przezorny zawsze ubezpieczony – skuteczny sposób na kuny i inne szkodniki


Nieproszone szkodniki w garażu mogą nie tylko znacznie uprzykrzyć życie jego właścicielowi, ale i spowodować poważne i rozległe szkody. Mowa tu przy tym nie tylko o uszkodzeniach wszelkich kabli, przewodów czy sprzętów, ale i o zagrożeniach dla zdrowia człowieka. Z tego powodu warto odpowiednio się przed nimi zabezpieczyć.

Jak pozbyć się myszy, szczurów i innych szkodników z garażu?


Najlepszym sposobem walki z nimi jest nic innego jak profilaktyka, czyli zapobieganie zadomowieniu się szkodników w garażu. Jak możesz tego dokonać? Istnieje kilka sposobów, dzięki którym skutecznie zniechęcisz kuny i inne gryzonie do przedostawania się do Twojego garażu. Do najefektywniejszych zaliczyć można:

  • zabezpieczenie wszelkich otworów zewnętrznych (zarówno tych znajdujących się pod fundamentami, jak i służących wietrzeniu budynku),
  • zabezpieczenie miejsc prowadzenia przewodów – w ścianach, podłogach i sufitach,
  • uszczelnienie okien siatkami, wykonanymi z drutu odpornego na przegryzienie,
  • zlikwidowanie przestrzeni pod podłogami czy koryt na przewody, łatwych do penetrowania przez gryzonie.

Jak pozbyć się kuny w naturalny sposób? Odstraszającym zapachem


Wymienione powyżej metody stanowią najbardziej podstawowe zabezpieczenie przed niechcianymi szkodnikami. Może jednak się zdarzyć, że pomimo największej staranności z Twojej strony, okażą się one nieskuteczne i gryzonie nadal będą przedostawały się do garażu. Co wówczas zrobić? W takiej sytuacji nie pozostaje nic innego, jak przystąpić do walki ze szkodnikami. Do najmniej inwazyjnych sposobów, od których powinieneś zacząć oczyszczanie garażu, należą metody naturalne. Wśród nich kluczową rolę odgrywa zaś zapach. Pierwszym pomysłem, jaki nasuwa się na myśl w tej kwestii, jest zwinny łowca i pogromca szkodników, czyli… kot. Rzeczywiście już sama jego woń może skutecznie odwieść szkodniki od zamiaru osiedlenia się w Twoim garażu. Nie zawsze jest to jednak najlepsze rozwiązanie, szczególnie, gdy jesteś uczulony na sierść tego pupila lub po prostu nie planujesz w najbliższym czasie dodatkowego domownika. Jak pozbyć się myszy i pozostałych gryzoni w inny sposób?

Alternatywą mogą zapachy roślin, które znajdziesz w swoim ogrodzie. Dziki rumianek, mięta, oleandra, dziewanna – ich woń jest szczególnie uciążliwa dla szkodników. Podobną rolę spełniają spleśniałe cytryny oraz ususzone kwiaty wrotyczu. Jeśli natomiast chodzi o zapachy domowe – gryzonie możesz odstraszyć przykładowo lakierem do włosów lub kostką toaletową.

Skuteczny sposób na kuny i myszy – odstraszający dźwięk


Nieco podobnym i równie efektywnym rozwiązaniem na niechciane szkodniki są także odstraszacze elektryczne, bazujące na metodach dźwiękowych. Na czym polega ich działanie? Otóż urządzenia te emitują ultradźwięki o zmiennej częstotliwości, które szczególnie drażnią uszy gryzoni. Jeśli więc chcesz pozbyć się ich ze swojego garażu, zainstaluj w nim taki straszak. Co jest istotne w tej kwestii – wytwarzane przez nie dźwięki są całkowicie niesłyszalne przez człowieka. Dlatego nie musisz się obawiać, że zaszkodzą one Tobie lub innym użytkownikom garażu w codziennych czynnościach. Pamiętaj jednak, aby odstraszacz na szczury włożyć do gniazdka elektrycznego w takim miejscu, w którym nie będzie on zasłonięty przez inne przedmioty. Może to bowiem zakłócić moc jego oddziaływania.

Standardowe pułapki na szkodniki


Działanie powyższych metod zwalczania gryzoniów możesz wzmocnić dodatkowo, umieszczając w garażu tradycyjne łapki na myszy. Pozwolą Ci one złapać wspomniane gryzonie, jak i inne szkodniki, nie robiąc im przy tym krzywdy. Mechanizm działania tych pułapek jest stosunkowo prosty. W ich środku umieść pachnący przysmak, który przyciągnie gryzonia. Może to być kawałek boczku, kiełbasy, wędzonego sera lub innego przysmaku, wydzielającego silny zapach. Zwabiony nim szczur lub mysz wejdzie do łapki – ta wówczas się zatrzaśnie, a Ty będziesz mógł wynieść ją wraz z zablokowanym w niej szkodnikiem na zewnątrz. Ciekawym, ekologicznym sposobem na kuny, myszy i inne szkodniki, jest również plastikowy tunel. Podobnie jak tradycyjna łapka, również zwabia on gryzonia zapachem przysmaku. Chcąc się do niego dostać, szkodnik wchodzi do tunelu, czym zmienia jego kąt nachylenia i powoduje zatrzaśnięcie pułapki. Rozwiązanie to jest o tyle atrakcyjne, że swoim kształtem przypomina ono naturalne środowisko bytowania szkodników.

Deratyzacja – zwalczanie gryzoni środkami fizycznymi lub chemicznymi


Jeśli wskazane powyżej naturalne metody nie przynoszą skutków i zastanawiasz się, jak pozbyć się myszy w bardziej radykalny sposób, z pomocą mogą przyjść metody deratyzacji. Tym, co wyróżnia je spośród naturalnych metod jest fakt, iż użyte do nich środki chemiczne i fizyczne powodują całkowite unicestwienie gryzoni. Stąd też deratyzację powinieneś traktować jako ostateczność, w sytuacji, gdy powyższe metody okazują się niewystarczające.

Środkami chemicznymi stosowanymi w deratyzacji są najczęściej wszelkiego typu trucizny. Jak najlepiej je rozmieścić, aby nie zaszkodzić równocześnie innym zwierzętom? Najlepszym rozwiązaniem są specjalne karmniki deratyzacyjne, wyposażone w co najmniej jedno wejście zamykane na klucz. Aby zwiększyć ich efektywność, wybierz te mające formę kamieni, opon czy skrzynek elektrycznych. Ich kształt dodatkowo zwabi szkodniki.

Zabezpieczenie samochodu przed działaniem szkodników


Celem szkodliwej aktywności gryzoni baraszkujących po garażu mogą być nie tylko kable czy przewody, ale – co gorsza – również zaparkowany w nim pojazd. Ich działalność może być szczególnie uciążliwa, a nawet niebezpieczna. W większości przypadków kuny powodują uszkodzenia gumowych elementów auta. Mało tego, bardzo często odpowiadają także za przegryzienia przewodów elektrycznych i wodnych, a nawet za wygłuszenie komory silnika. W najgorszych przypadkach może dojść do przerwania przewodów hamulcowych. To zaś stwarza poważne zagrożenie oraz pociąga za sobą koszty rzędu nawet kilkuset złotych. Co odstrasza kuny od samochodu? Z przykrością należy stwierdzić, że nie ma złotego środka, który byłby w stanie całkowicie zwalczyć owe szkodniki. Istnieje jednak kilka metod, które mogą okazać się pomocne.

Jako że kuny boją się większych zwierząt, skutecznym sposobem może być umieszczenie pod maską woreczka z psią sierścią. Podobną rolę spełni także zapachowa kostka toaletowa. Innym pomysłem jest specjalny spray na kuny, bazujący na drażniącym je geraniolu czy opisane wyżej urządzenia emitujące sygnały ultradźwiękowe.

Zarówno te, jak i wymienione wcześniej odstraszacze na szczury, myszy i inne szkodniki, pomogą Ci efektywnie pozbyć się z garażu niechcianych gryzoni i zapobiec ich osiedlaniu.

Następny poradnik

Masz pytania? Skontaktuj się z nami!

tel. 660 385 917

Sprawdź naszą ofertę produktową lub wypełnij przez internet formularz kontaktowy

Skontaktujemy się z Tobą i wybierzemy najlepsze rozwiązanie.

Zadzwoń

Garaże blaszane

Szeroki wybór tanich garaży blaszanych o różnych wymiarach i kolorach to coś co wyróżnia naszą firmę. Zapraszamy do zapoznania się z naszą bogatą ofertą.

Sprawdź

Garaże drewnopodobne

Garaże drewnopodobne to kolejna nasza propozycja. Blaszaki te są ocieplane a ich konstrukcja wykonana jest z profilu zamkniętego który jest stabilniejszy.

Sprawdź

Garaże akrylowe

Garaż akrylowy to blaszak, którego konstrukcja pokryta jest blachą akrylową. W naszej ofercie posiadamy różne kolory blach akrylowych, które można dowolnie łączyć.

Sprawdź

Wiaty i hale blaszane

Oferujemy sprzedaż hal metalowych, wiat i zadaszeń. Nasze produkty wykonujemy w ustalonym wcześniej terminie z gwarancją najwyższej jakości wykonania

Sprawdź

Schowki blaszane na śmietniki

Oferujemy Państwu sprzedaż schowków blaszanych na śmietniki, znajdziecie Państwo u nas szeroki wybór każdego rodzaju schowka na śmieci i nie tylko.

Sprawdź

Kojce i zagrody dla psów

Wykonujemy kojce dla psów zgodnie z życzeniem klienta - o zamówionej szerokości, wysokości i długości.

Sprawdź