Garaż wolnostojący czy wbudowany w budynek - który wybrać? 23 Grudzień 2017 | Gostal | Poradniki z kategorii „Garaże - porady i przepisy”

Garaż blaszany z bramą
Źródło: GO-STAL

W przypadku posiadania jednego lub więcej samochodów garaż jest nie tylko dużym udogodnieniem, ale wręcz koniecznością. Zapewnia bowiem najlepszą ochronę przed deszczem lub innymi opadami. Podstawową kwestią staje się jednak pytanie – na jaki garaż się zdecydować? Wolnostojący czy wbudowany w bryłę domu? Poznaj argumenty za i przeciw dla obu rozwiązań.

Garaż bez pozwolenia na budowę?

Decyzję o tym, czy wolisz garaż wolnostojący czy wbudowany w bryłę, powinieneś podjąć już na etapie planowania budowy domu. Jest to istotne ze względu na niezbędne formalności. Garaż wbudowany powstaje równocześnie z domem, przez co możesz postawić go przy załatwianiu jednego wspólnego pozwolenia. To pozwoli uniknąć dodatkowych kosztów związanych chociażby z wynagrodzeniem kierownika budowy czy zakupem projektu budowalnego. Inaczej jest w przypadku garażu wolnostojącego. Jego postawienie wymaga odrębnego pozwolenia, co w oczywisty sposób pociąga za sobą wszelkie związane z nim koszty.

Tak jednak sytuacja wygląda jedynie wtedy, gdy myślisz o dużym garażu. Jeśli powierzchnia blaszaka, który zamierzasz postawić, nie przekracza 25 m2, możesz postawić do dwóch takich budynków na każde 500 m2 powierzchni działki. Przestrzegając tej zasady możesz spokojnie budować na swojej posesji garaż bez pozwolenia – pamiętaj jednak, aby zgłosić ten fakt w swoim urzędzie miasta lub gminy.

Garaż dwustanowiskowy – alternatywa dla garażu w domu

Na pierwszy rzut oka garaż wbudowany wydaje się wygodniejszym rozwiązaniem. Nie tylko pozwala zaoszczędzić miejsce na działce czy odpowiednio duży stanowi dodatkową powierzchnię magazynową, ale i zapewnia komfort codziennych, prozaicznych czynności – skraca dystans do pokonania z auta do domu z zakupami czy z dzieckiem w nosidełku. Jeżeli jednak przyjrzeć się tematowi bliżej, można dostrzec, że garaż wolnostojący również posiada wiele zalet. Dzięki temu, że nie przylega do ścian domu, nie powoduje przedostawania się do budynku spalin z samochodu ani hałasu odpalanego silnika czy głośnych napraw. Te natomiast mogą wystąpić, jeśli zdecydujesz się na garaż dwustanowiskowy, który posłuży nie tylko jako miejsce przechowywania samochodu, ale i dodatkowe pomieszczenie gospodarcze oraz zaplecze dla wszelkich prac ogrodowych.

Dużym plusem jest również swoboda w doborze lokalizacji. Blaszak możesz postawić tuż przy ulicy, w linii ogrodzenia, co tym samym ochroni dom przed ulicznymi hałasami i spalinami. Takie rozwiązanie korzystne jest też zimą, szczególnie gdy posiadasz dom oddalony od ulicy – nie musisz wówczas odśnieżać dalekich dystansów, by wyjechać samochodem z posesji.

Najlepszy sposób na tani garaż

Dużą rolę przy budowie blaszaka odgrywa kwestia kosztów. Jeśli chcesz postawić tani garaż, blaszak wolnostojący będzie dobrym rozwiązaniem. Decydując się na garaż w domu musisz się liczyć z wyższymi kosztami jego wykończenia i zrobić to tak, aby dobrze wkomponował się w wygląd budynku. Problem przestaje istnieć w przypadku garażu wolnostojącego. Możesz sobie tutaj pozwolić na wykończenie go tańszymi materiałami. W dodatku masz też możliwość odłożyć budowę garażu na później i powierzyć go wyspecjalizowanej firmie Go-Stal, zajmującej się nie tylko konstrukcją garaży, ale i ich montażem i transportem na wybrane miejsce. W taki sposób niewielkim nakładem finansowym i nie tracąc cennego czasu możesz postawić na swojej posesji garaż, który nie nadwyręży budżetu przeznaczonego na budowę domu.

Zarówno garaż w domu, jak i wolnostojący, szczególnie dwustanowiskowy – mają swoje wady i zalety. To, który z nich wybierzesz, zależy od wielkości wolnej powierzchni, jaką dysponujesz, finansów oraz roli, jaką zamierzasz mu nadać. Adekwatnie do swoich potrzeb podejmiesz optymalną decyzję.

Następny poradnik

Masz pytania? Skontaktuj się z nami!

tel. 660 385 917

Sprawdź naszą ofertę produktową lub wypełnij przez internet formularz kontaktowy

Skontaktujemy się z Tobą i wybierzemy najlepsze rozwiązanie.

Zadzwoń

Garaże blaszane

Szeroki wybór tanich garaży blaszanych o różnych wymiarach i kolorach to coś co wyróżnia naszą firmę. Zapraszamy do zapoznania się z naszą bogatą ofertą.

Sprawdź

Garaże drewnopodobne

Garaże drewnopodobne to kolejna nasza propozycja. Blaszaki te są ocieplane a ich konstrukcja wykonana jest z profilu zamkniętego który jest stabilniejszy.

Sprawdź

Garaże akrylowe

Garaż akrylowy to blaszak, którego konstrukcja pokryta jest blachą akrylową. W naszej ofercie posiadamy różne kolory blach akrylowych, które można dowolnie łączyć.

Sprawdź

Wiaty i hale blaszane

Oferujemy sprzedaż hal metalowych, wiat i zadaszeń. Nasze produkty wykonujemy w ustalonym wcześniej terminie z gwarancją najwyższej jakości wykonania

Sprawdź

Schowki blaszane na śmietniki

Oferujemy Państwu sprzedaż schowków blaszanych na śmietniki, znajdziecie Państwo u nas szeroki wybór każdego rodzaju schowka na śmieci i nie tylko.

Sprawdź

Kojce i zagrody dla psów

Wykonujemy kojce dla psów zgodnie z życzeniem klienta - o zamówionej szerokości, wysokości i długości.

Sprawdź