Garaż kontra upał. Jak przeciwdziałać nagrzewaniu się garażu? 28 Luty 2020 | Gostal | Poradniki z kategorii „Garaże - porady i przepisy”

nagrzewanie się garażu
Źródło: GO-STAL

Odpowiednia temperatura w garażu to podstawa – czy to jeśli służy on jako pomieszczenie gospodarcze, czy wyłącznie jako miejsce na samochód. Szczególnie można przekonać się o tym latem, kiedy uciążliwe upały utrudniają przebywanie w pomieszczeniach. Na szczęście jest na to sposób. Wentylacja garażu, jego częste wietrzenie czy odpowiedni kolor blachy. To czynniki, które skutecznie uchronią Twoją konstrukcję przed nadmiernym nagrzewaniem.

Pomalowanie blachy na jasny kolor


Nie jest niczym odkrywczym stwierdzenie, iż ciemne powierzchnie dużo bardziej absorbują światło niż te wykonane w jasnych barwach. W słoneczne, upalne dni, blachy o ciemnej kolorystyce mogą nagrzewać się nawet do 85°C, co z oczywistych względów przekłada się na wysoką temperaturę wewnątrz garażu. Jak możesz się przed tym uchronić? Najlepszym sposobem jest wybór blachy o stosunkowo jasnych odcieniach. Jeśli jednak posiadasz już garaż o czarnym, bądź ciemnobrązowym pokryciu, również nic straconego. Dobrym rozwiązaniem w takiej sytuacji będzie pomalowanie blachy na inny kolor. Najkorzystniej sprawdzą się przy tym białe bądź jasne odcienie o dodatkowo metalicznej powierzchni. Co prawda krok ten nie przyniesie tak wymiernych efektów, jak wentylacja garażu, jednak może w odczuwalny sposób obniżyć panującą w nim temperaturę aż o kilka stopni Celsjusza.

Odpowiednia termoizolacja budynku


Jeśli pomimo przemalowania blaszaka na jasny odcień sytuacja nie uległa poprawie lub nie chcesz wizualnie zmieniać wyglądu swojej konstrukcji, alternatywą może być zamontowanie w niej odpowiedniej izolacji. Skuteczny materiał izolacyjny nie tylko uchroni garaż przez zbytnim nagrzewaniem w upalne dni, ale i pomoże utrzymać w nim ciepło podczas zimowych mrozów. Jaki materiał najlepiej wybrać do izolacji garażu? Otóż niezwykle skutecznie sprawdzi się w tej roli pianka PIR. Dzięki swojej budowie chemicznej posiada ona wyjątkowe właściwości izolacyjne, co sprawia, że cechuje się najniższym spośród wszystkich materiałów współczynnikiem przenikania ciepła. Dodatkowo termoizolacja tego typu odznacza się dość dużą trwałością, co pozwoli Ci na długi okres wyeliminować problem nagrzewania blaszaka.

Wentylacja w garażu – remedium na upalne dni


Nieco bardziej pracochłonnym, lecz jednocześnie najbardziej efektywnym sposobem na schłodzenie przestrzeni, jest wentylacja garażu. Rozwiązanie to jest na tyle skuteczne, iż nie tylko pomaga obniżyć temperaturę, ale i zapewnia niezbędną cyrkulację powietrza. To zaś jest niezwykle ważne dla pozbycia się zapachów i szkodliwych substancji, wydzielających się często podczas użytkowania blaszaka. Jaka wentylacja w garażu sprawdzi się najlepiej? Otóż wszystko zależy od tego, czy jest on ogrzewany, czy też nie. W konstrukcji nieogrzewanej najkorzystniejszy efekt przyniesie wentylacja naturalna, w postaci otworów nawiewnych. Przepusty o wielkości ok. 0,04 m2 powinny znaleźć się tuż przy podłodze oraz w sąsiedztwie stropu.

Jeśli natomiast Twój blaszak jest ogrzewany, najlepszym rozwiązaniem będzie mechaniczna wentylacja garażu. Umieszczony w jednym ze ściennych otworów wentylacyjnych wentylator wyciągowy pozwoli Ci utrzymać pożądaną temperaturę w blaszaku oraz zapobiec jego nagrzewaniu.

Opisane powyżej metody to niejedyne sposoby walki z upałem w garażu. W schłodzeniu nagrzanej konstrukcji pomocne może okazać się także wietrzenie budynku nocą oraz umieszczenie w nim przenośnego wentylatora. Zastosowanie się do wymienionych wskazówek bez wątpienia ułatwi Ci przebywanie w garażu podczas letnich upałów.

Następny poradnik

Masz pytania? Skontaktuj się z nami!

tel. 660 385 917

Sprawdź naszą ofertę produktową lub wypełnij przez internet formularz kontaktowy

Skontaktujemy się z Tobą i wybierzemy najlepsze rozwiązanie.

Zadzwoń

Garaże blaszane

Szeroki wybór tanich garaży blaszanych o różnych wymiarach i kolorach to coś co wyróżnia naszą firmę. Zapraszamy do zapoznania się z naszą bogatą ofertą.

Sprawdź

Garaże drewnopodobne

Garaże drewnopodobne to kolejna nasza propozycja. Blaszaki te są ocieplane a ich konstrukcja wykonana jest z profilu zamkniętego który jest stabilniejszy.

Sprawdź

Garaże akrylowe

Garaż akrylowy to blaszak, którego konstrukcja pokryta jest blachą akrylową. W naszej ofercie posiadamy różne kolory blach akrylowych, które można dowolnie łączyć.

Sprawdź

Wiaty i hale blaszane

Oferujemy sprzedaż hal metalowych, wiat i zadaszeń. Nasze produkty wykonujemy w ustalonym wcześniej terminie z gwarancją najwyższej jakości wykonania

Sprawdź

Schowki blaszane na śmietniki

Oferujemy Państwu sprzedaż schowków blaszanych na śmietniki, znajdziecie Państwo u nas szeroki wybór każdego rodzaju schowka na śmieci i nie tylko.

Sprawdź

Kojce i zagrody dla psów

Wykonujemy kojce dla psów zgodnie z życzeniem klienta - o zamówionej szerokości, wysokości i długości.

Sprawdź