Czym i jak pomalować garaż blaszany? 5 Marzec 2018 | Gostal | Poradniki z kategorii „Zrób to sam”

Malowanie bramy garażowej
Źródło: Pixabay

W miarę upływu lat, pod wpływem deszczu lub niekorzystnych warunków atmosferycznych, Twój garaż nie wyglądać już tak atrakcyjnie jak na początku. Jak odświeżyć jego wygląd i zadbać o zabezpieczenie blachy przed korozją? Sposobem może być malowanie garażu.

Malowanie blachy – od czego zacząć?

Najważniejszą czynnością przed pomalowaniem garażu jest jego odpowiednie przygotowanie. Jest to bardzo ważne, gdyż od tego w dużym stopniu zależy ostateczny wygląd farby oraz trwałość koloru. W pierwszej kolejności podstawowe znaczenie ma fakt, czy Twój garaż jest wykonany z blachy ocynkowanej czy też nie.

Co należy przez to rozumieć? Blachy ocynkowane stanowią wyroby hutnicze powstające w procesie cynkowania stali. Ze względu na swoje właściwości antykorozyjne są odporne na wilgoć, wysokie temperatury oraz niekorzystne warunki atmosferyczne. Dlatego mogą być z powodzeniem stosowane zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków.

Malowanie garażu a rodzaj blachy

Jeśli planujesz malowanie garażu wykonanego z blachy ocynkowanej, zacznij od określenia przyczepności wcześniej nakładanych powłok farb. Stare i odpadające najlepiej usunąć z użyciem odpowiednich preparatów. W przypadku, gdy warstwy przylegają dobrze do podłoża, wystarczy, że umyjesz garaż wodą z detergentem, a następnie zmatowisz jego powierzchnię drobnoziarnistym papierem ściernym i ją odpylisz.

Jeśli natomiast planujesz malowanie blachynieocynkowanej, musisz pamiętać, aby przed rozpoczęciem prac oczyścić podłoże z luźnej rdzy oraz nietrwałych powłok malarskich. Blacha w dodatku powinna być oczyszczona z wszelkich plam i zabrudzeń, odtłuszczona i wysuszona. Po wykonaniu tych czynności oraz usunięciu powstałego pyłu czy kurzu możesz zabierać się do malowania.

Jaką farbę wybrać?

Oprócz tego jak pomalować garaż, powinieneś szczególną uwagę zwrócić na to, czym to zrobić. Odpowiednia farba powinna nie tylko zwiększać estetykę Twojego blaszaka, ale też być trwała. Dobra farba do blachy powinna cechować się przede wszystkim odpornością zarówno na kontakt z wodą, jak i na wszelkie uderzenia czy zarysowania. Oprócz tego powinna posiadać doskonałą przyczepność, co zabezpieczy Cię przed koniecznością częstego wymieniania odpadających warstw.

Takimi walorami cieszą się bezpokładowe farby do malowania blachy ocynkowanej. Jeśli natomiast Twój garaż wykonany jest z blachy nieocynkowanej, główny nacisk powinieneś położyć na zabezpieczenie blachy przed korozją. Dzięki wytworzeniu odpowiednich powłok odpornych na działanie różnorodnych czynników atmosferycznych, przeznaczone do tego farby zapewnią Ci długofalowe i profesjonalne zabezpieczenie malowanych powierzchni.

Jak pomalować garaż blaszany?

Jeśli odpowiednio przygotowałeś garaż oraz nabyłeś najlepszą farbę, nadszedł czas na właściwą pracę. Na malowanie garażu najlepiej wybrać ciepły, ale nie upalny dzień. Temperatura powietrza oraz malowanej powierzchni tak nie powinna przekraczać 30°C, jak i schodzić poniżej 5°C. Nie maluj w czasie mgły, deszczu oraz przy wilgotności wynoszącej powyżej 80%. Najwygodniej malować garaż szerokim wałkiem, zaczynając od dachu, przechodząc następnie do ścian i drzwi.

Do trudniej dostępnych miejsc, takich jak np. rogi czy kanty, wygodniej Ci będzie użyć pędzla, który pozwoli na ich równomierne pokrycie farbą. Do malowania blachy możesz użyć także specjalnego pistoletu do malowania, co znacznie przyspieszy pracę. Najlepszy efekt osiągniesz, gdy garaż pokryjesz co najmniej dwoma warstwami farby, w odstępach zaleconych w instrukcji dołączonej do farby.

Jak się okazuje, często wystarczy 1-2 popołudnia, aby przywrócić garażowi pierwotny wygląd oraz skutecznie zabezpieczyć blachę przed korozją. Dzięki niewielkim nakładom czasu oraz pieniędzy sprawisz, że Twój garaż będzie Ci służył dodatkowo przez długie lata.

Następny poradnik

Masz pytania? Skontaktuj się z nami!

tel. 660 385 917

Sprawdź naszą ofertę produktową lub wypełnij przez internet formularz kontaktowy

Skontaktujemy się z Tobą i wybierzemy najlepsze rozwiązanie.

Zadzwoń

Garaże blaszane

Szeroki wybór tanich garaży blaszanych o różnych wymiarach i kolorach to coś co wyróżnia naszą firmę. Zapraszamy do zapoznania się z naszą bogatą ofertą.

Sprawdź

Garaże drewnopodobne

Garaże drewnopodobne to kolejna nasza propozycja. Blaszaki te są ocieplane a ich konstrukcja wykonana jest z profilu zamkniętego który jest stabilniejszy.

Sprawdź

Garaże akrylowe

Garaż akrylowy to blaszak, którego konstrukcja pokryta jest blachą akrylową. W naszej ofercie posiadamy różne kolory blach akrylowych, które można dowolnie łączyć.

Sprawdź

Wiaty i hale blaszane

Oferujemy sprzedaż hal metalowych, wiat i zadaszeń. Nasze produkty wykonujemy w ustalonym wcześniej terminie z gwarancją najwyższej jakości wykonania

Sprawdź

Schowki blaszane na śmietniki

Oferujemy Państwu sprzedaż schowków blaszanych na śmietniki, znajdziecie Państwo u nas szeroki wybór każdego rodzaju schowka na śmieci i nie tylko.

Sprawdź

Kojce i zagrody dla psów

Wykonujemy kojce dla psów zgodnie z życzeniem klienta - o zamówionej szerokości, wysokości i długości.

Sprawdź