Oświetlenie garażu: zewnętrzne i wewnętrzne. Jakie wybrać? 21 Kwiecień 2020 | Gostal | Poradniki z kategorii „Garaże - porady i przepisy”

oświetlenie garażu
Źródło: GO-STAL

Oświetlenie to jedna z pierwszych kwestii, o jakiej myślimy podczas urządzania mieszkania. Nic dziwnego. Niewłaściwie dobrane, potrafi znacząco zmniejszyć jego funkcjonalność oraz sprawić, że będziemy czuć się w nim nieprzyjemnie i niekomfortowo. Z tych samych względów, niezwykle istotną rolę odgrywa ono w pomieszczeniach gospodarczych. Jakie oświetlenie do garażu wybrać, aby zachować użyteczność tego budynku?

Podstawowe oświetlenie w garażu


Garaż to przestrzeń, która z racji swojego przeznaczenia często odcięta jest od naturalnego źródła światła. Nie oznacza to jednak, że jest ono w niej zbędne. Wręcz przeciwnie. Wykonywane w niej często prace, wymagają zapewnienia w tym budynku jak najlepszych warunków. W tym zaś kluczową rolę odgrywa odpowiednie oświetlenie garażu. Na jakie najlepiej się zdecydować? Zacznij od jego wersji podstawowej. Jako główne źródło światła w blaszaku, często wybierane są oprawy rastrowe. Nie jest to jednak najlepsze rozwiązanie. Często sprawiają one, że mimo oświetlenia, niektóre miejsca w pomieszczeniu wciąż pozostają zacienione. Zamiast tego wybierz podwójne oprawy, montowane równolegle po obu stronach sufitu. Coraz większą popularność w oświetleniu garażowym zyskują lampy hermetyczne, a więc modele o podwyższonej klasie szczelności, odporne na kurz, pył czy inne, wymagające warunki. Dobrym pomysłem jest także zamontowanie lamp wyposażonych w czujnik ruchu.

Dodatkowe, punktowe oświetlenie garażu


Jeśli blaszak służy wyłącznie jako miejsce parkingowe dla samochodu, zamontowane na suficie lampy LED do garażu w większości przypadków rozwiążą problem oświetlenia. Zdecydowanie okażą się jednak niewystarczające, jeśli poza przechowaniem samochodu, blaszak będzie służył Ci także jako warsztat czy pomieszczenie gospodarcze. W takiej sytuacji musisz pomyśleć o punktowych źródłach światła. Jakie lampy do garażu najlepiej sprawdzą się w tej roli? Stosunkowo często wybieranym i zalecanym rozwiązaniem są tutaj świetlówki. Umieszczone nad blatem roboczym, znacznie ułatwią Ci wykonywanie drobnych, wymagających dużej precyzji prac czy obróbek. Decydując się na taki rodzaj oświetlenia w garażu blaszanym, musisz mieć jednak na uwadze fakt, że często rzuca ono cień. Dlatego też pomyśl o wyposażeniu tego typu lamp w oprawy jarzeniowe, które pomogą Ci go wyeliminować. Opcjonalnie ten same efekt osiągniesz, decydując się na świetlówki LED.

Rozważając kwestię oświetlenia, niezwykle istotne znaczenie posiada jeszcze jeden czynnik – jego odcień. Jaka barwa światła do garażu zapewni Ci największy komfort pracy? Zasadniczo najlepiej sprawdzą się tu lampy LED o naturalnej lub chłodnej kolorystyce, z temperaturą barwową sięgającą 4000 Kelwinów.

Oświetlenie garażowe na zewnątrz budynku


Kwestia wyboru światła do garażu nie zamyka się tylko w czterech ścianach tego budynku. Planując kompleksowe oświetlenie blaszaka, nie możesz zapomnieć także o jego stronie zewnętrznej. Jakie lampy do garażu wybrać do tego celu? Najlepiej sprawdzą się tu oprawy o niezbyt dużej mocy i wąskim kącie świecenia. Takimi zaś właściwościami cechują się halogeny LED. Decydując się na nie, wybierz najlepiej te wyposażone w czujnik ruchu – pomogą Ci zautomatyzować proces oświetlenia i sprawią, że będzie ono działało tylko wtedy, kiedy rzeczywiście będziesz go potrzebował. Dodatkowo jeśli posiadasz podjazd do garażu, możesz zdecydować się na oświetlenie również i jego. W tym zadaniu najlepiej pomogą Ci oprawy najazdowe umieszczonych w gruncie lub niewielkie lampy słupkowe.

Oświetlenie garażu to jeden z ważniejszych aspektów planowania i urządzania tej konstrukcji. Odpowiednio zaaranżowane, znacznie zwiększy jego funkcjonalność oraz stworzy Ci warunki sprzyjające komfortowej i harmonijnej pracy.

Następny poradnik

Masz pytania? Skontaktuj się z nami!

tel. 660 385 917

Sprawdź naszą ofertę produktową lub wypełnij przez internet formularz kontaktowy

Skontaktujemy się z Tobą i wybierzemy najlepsze rozwiązanie.

Zadzwoń

Garaże blaszane

Szeroki wybór tanich garaży blaszanych o różnych wymiarach i kolorach to coś co wyróżnia naszą firmę. Zapraszamy do zapoznania się z naszą bogatą ofertą.

Sprawdź

Garaże drewnopodobne

Garaże drewnopodobne to kolejna nasza propozycja. Blaszaki te są ocieplane a ich konstrukcja wykonana jest z profilu zamkniętego który jest stabilniejszy.

Sprawdź

Garaże akrylowe

Garaż akrylowy to blaszak, którego konstrukcja pokryta jest blachą akrylową. W naszej ofercie posiadamy różne kolory blach akrylowych, które można dowolnie łączyć.

Sprawdź

Wiaty i hale blaszane

Oferujemy sprzedaż hal metalowych, wiat i zadaszeń. Nasze produkty wykonujemy w ustalonym wcześniej terminie z gwarancją najwyższej jakości wykonania

Sprawdź

Schowki blaszane na śmietniki

Oferujemy Państwu sprzedaż schowków blaszanych na śmietniki, znajdziecie Państwo u nas szeroki wybór każdego rodzaju schowka na śmieci i nie tylko.

Sprawdź

Kojce i zagrody dla psów

Wykonujemy kojce dla psów zgodnie z życzeniem klienta - o zamówionej szerokości, wysokości i długości.

Sprawdź