Jak segregować śmieci? Wszystko o zasadach prawidłowej segregacji odpadów 18 Marzec 2020 | Gostal | Poradniki z kategorii „Garaże - porady i przepisy”

segregacja śmieci
Źródło: GO-STAL

Jak podają wyliczenia Eurostatu, przeciętny Polak produkuje średnio aż 315 kg śmieci rocznie. Mimo że na tle innych państw europejskich (Dania – 781 kg, Cypr – 637 kg) nie jest to najgorszy wynik, daje on jednak sporo do myślenia, skłaniając do większej troski o środowisko naturalne. Pierwszym krokiem do tego jest odpowiedzialne podejście do segregowania odpadów. Jak segregować śmieci w świetle obecnych przepisów?

Nowe zasady segregowania odpadów


Sortowanie śmieci jest dla wielu kwestią problematyczną. Przyczyną takiego stanu rzeczy są częste zmiany prawne, sprawiające, że ciężko zapamiętać, jak poprawnie zabrać się do tego zadania. Najlepszym potwierdzeniem tych słów jest fakt, iż wraz z Nowym Rokiem weszły w życie kolejne przepisy, wprowadzające zmienione reguły sortowania odpadów.

Jak segregować śmieci w świetle aktualnie obowiązujących wytycznych? Podstawową różnicą obecnego systemu w stosunku do 2018 r., jest większa liczba kategorii klasyfikowania odpadów komunalnych. Podczas kiedy jeszcze w ubiegłym roku obowiązywały trzy frakcje podziału, nowe przepisy zwiększyły ich liczbę do pięciu. Dodatkowo zaktualizowany system zobowiązuje także do przechowywania odpadów w workach o określonym kolorze. Jak zatem dokładnie, krok po kroku zabrać się do segregowania śmieci?

Podstawowy podział odpadów


Najważniejszą kwestią w sortowaniu śmieci jest zakwalifikowanie ich do prawidłowej kategorii. Podstawowy podział obejmuje:

  • tworzywa sztuczne – w tym plastik, metal oraz opakowania wielomateriałowe,
  • papier i tekturę,
  • szkło – przezroczyste i kolorowe,
  • odpady bio,
  • odpady zmieszane, niepodlegające recyklingowi.

Prawidłowe sklasyfikowanie śmieci do powyższych kategorii posiada istotne znaczenie. Stanowi bowiem punkt wyjściowy do procesu sortowania odpadów. Kiedy więc uda Ci się przyswoić ten podział, możesz przejść do zakupu odpowiednich pojemników.

Znaczenie kolorów w sortowaniu śmieci


Jak zostało wyżej wspomniane, przepisy z 1 stycznia 2019 r. ustanowiły nowe zasady sortowania, wprowadzając dwie dodatkowe kategorie odpadów i przypisane im barwy. Jakie śmieci możesz wrzucać do pojemników o konkretnych kolorach?

segregowanie odpadów

Praktyczne wskazówki ułatwiające segregowanie odpadów


Proces segregowania odpadów nie jest skomplikowaną kwestią. Aby jednak ułatwić sobie to zadanie, warto zastosować się ko kilku poniższych wskazówek:

  • podpisz dokładnie pojemniki oraz kategorię śmieci, do jakiej są przeznaczone,
  • zapisz w kalendarzu datę wywozu śmieci i pilnuj tego terminu,
  • zorganizuj sobie przestrzeń na przechowywanie koszy – najlepiej wiatę bądź schowek blaszany, pozwalające zaoszczędzić przestrzeń wokół domu.

Sortowanie śmieci nie musi być trudną, uciążliwą kwestią. Co więcej, odpowiednio zorganizowane – może wejść w nawyk każdego domownika. Warto zastosować się do powyższych wskazówek i zadbać tym samym nie tylko o własny komfort, ale i o losy środowiska.

Schowek blaszany na śmietniki dla domu jednorodzinnego


„Wystawka” worków śmieciowych przed domem bywa problematyczna i średnio estetyczna. Śmieci mogą także paść łupem kotów lub innych dzikich lub bezdomnych zwierząt, dla których intensywne zapachy i zawartość odpadów organicznych stanowi łakomy kąsek. Idealnym rozwiązaniem będzie postawienie schowka na śmieci. Garaż śmietnikowy jest praktycznym rozwiązaniem, które z jednej strony zabezpieczy śmieci przed nagłymi zjawiskami atmosferycznymi, a z drugiej – przed niepożądanymi gośćmi oraz wątpliwą estetyką.

Tego typu schowek blaszany kupisz wygodnie na stronie Go-stal.pl. Przykładowa specyfikacja produktu znajduje się na poniższej stronie:

https://www.go-stal.pl/schowek-blaszany-na-smietniki

schowek na śmieci

Następny poradnik

Masz pytania? Skontaktuj się z nami!

tel. 660 385 917

Sprawdź naszą ofertę produktową lub wypełnij przez internet formularz kontaktowy

Skontaktujemy się z Tobą i wybierzemy najlepsze rozwiązanie.

Zadzwoń

Garaże blaszane

Szeroki wybór tanich garaży blaszanych o różnych wymiarach i kolorach to coś co wyróżnia naszą firmę. Zapraszamy do zapoznania się z naszą bogatą ofertą.

Sprawdź

Garaże drewnopodobne

Garaże drewnopodobne to kolejna nasza propozycja. Blaszaki te są ocieplane a ich konstrukcja wykonana jest z profilu zamkniętego który jest stabilniejszy.

Sprawdź

Garaże akrylowe

Garaż akrylowy to blaszak, którego konstrukcja pokryta jest blachą akrylową. W naszej ofercie posiadamy różne kolory blach akrylowych, które można dowolnie łączyć.

Sprawdź

Wiaty i hale blaszane

Oferujemy sprzedaż hal metalowych, wiat i zadaszeń. Nasze produkty wykonujemy w ustalonym wcześniej terminie z gwarancją najwyższej jakości wykonania

Sprawdź

Schowki blaszane na śmietniki

Oferujemy Państwu sprzedaż schowków blaszanych na śmietniki, znajdziecie Państwo u nas szeroki wybór każdego rodzaju schowka na śmieci i nie tylko.

Sprawdź

Kojce i zagrody dla psów

Wykonujemy kojce dla psów zgodnie z życzeniem klienta - o zamówionej szerokości, wysokości i długości.

Sprawdź