Jak ocieplić garaż blaszany? 22 Grudzień 2017 | Gostal | Poradniki z kategorii „Garaże - porady i przepisy”

Docieplenie garażu blaszanego
Źródło: GO-STAL

Garaże blaszane są zdecydowanie częściej wybieraną opcją niż tradycyjne garaże murowane lub drewniane konstrukcje. Decyduje o tym w dużej mierze ich niska cena oraz łatwość i szybkość montażu. Chociaż względy finansowe przemawiają za nieocieplaną wersją, skutki tego wyboru dają się odczuć już podczas pierwszych spadków temperatur. Jakie zalety posiada garaż ocieplany?

Ocieplenie garażu – wydatek czy przydatna inwestycja?

Niskie koszty cienkiej, niemalowanej blachy przemawiają często za kupnem blaszaka bez ocieplenia. Chociaż skutecznie chroni on samochód przed deszczem czy śniegiem, nie stanowi już jednak bariery przed niskimi temperaturami. Konsekwencje możesz szczególnie dotkliwie odczuć zimą. Z pewnością znasz to nieprzyjemne uczucie wywołane wejściem do schłodzonego pojazdu. Równie nieciekawie wygląda sytuacja, gdy garaż połączony jest z warsztatem, w którym często przebywamy lub stanowi integralną część budynku mieszkalnego. Wówczas ocieplenie blaszaka wydaje się jedyną opcją, która zapobiegnie jego nadmiernemu schłodzeniu.

Co w zasadzie rozumieć przez garaż ocieplany? To garaż wykonany z blachy stalowej ocynkowanej, pokrytej tynkiem akrylowym lub powlekanej farbą (w przypadku blaszaka), wzbogaconej o rdzeń styropianowy. To właśnie ten element odgrywa fundamentalną rolę w ociepleniu garażu blaszanego. Jak dokonać tego skutecznie, łatwo, a przede wszystkim – niskim kosztem?

ocieplenie garażu

Ocieplenie blaszaka od wewnątrz

Garaż może być ocieplany zarówno od wewnętrznej, jak i zewnętrznej strony. Od wewnątrz możesz wyłożyć go od środka warstwą styropianu o grubości ok. 3 cm – przyklej go za pomocą specjalnego kleju lub pianki montażowej. Jest to najczęstsza metoda – gwarantuje ciepło i niskie koszty wykonania. Ocieplenie garażu tym sposobem ma jednak swoje wady – w miarę użytkowania garażu styropian może odpadać już po upływie dwóch lat.

Decydując się na przymocowanie płyt styropianowych pianką lub klejem, zwróć uwagę na dopuszczalny zakres temperatur, w których produkty te będą w stanie wiązać ze sobą powierzchnie. To pozwoli zmniejszyć ryzyko szybkiego odpadania styropianu. Dodatkowym sposobem na uniknięcie tego zjawiska jest wyłożenie ściany od środka płytą OSB, pilśnią lub blachą bądź ocieplenie blaszaka od zewnątrz.

Garaż ocieplany od strony zewnętrznej

Drugim sposobem na ocieplenie garażu blaszanego jest obłożenie go styropianem od zewnątrz, nałożenie kleju i tynku strukturalnego. W tym wypadku zwróć uwagę na grubość styropianu, jaki będzie zastosowany do ocieplenia. Nie może on być za gruby – dach powinien pozostać wysunięty poza ściany budynku. Jeśli zdecydujesz się na tę metodę ocieplenia garażu, będziesz potrzebował dodatkowej konstrukcji, która ułatwi zamocowanie materiału termoizolacyjnego, a jednocześnie zapewni że obciążenia z dachu będą równomiernie przekazywane na ściany zewnętrzne. Zwykle przybiera ona formę drewnianego rusztu, który mocuje się za pomocą śrub do ścian blaszaka.

Dopiero po zamontowaniu rusztu możesz przystąpić do zamontowania płyt styropianowych. Co prawda ten sposób wymaga nieco więcej pracy, jednak w praktyce dodatkowa konstrukcja od strony zewnętrznej sprawdza się zdecydowanie lepiej niż garaż ocieplany od wewnątrz.

ocieplenie garażu

Pamiętaj o podłożu

Pamiętaj przy okazji, że większość strat ciepła może wynikać z bezpośredniej styczności garażu z gruntem. Dlatego, o ile w przypadku blaszaka stojącego w mieście ciężko ingerować w jego podłoże, gdy stawiasz go na posesji przydomowej, przygotuj betonową wylewkę. Najlepiej, by wykraczała ona poza powierzchnię garażu przynajmniej 20 cm z każdej strony. W ten sposób skutecznie ograniczysz straty ciepła, które wynikają z kontaktu garażu z gruntem. Kotwiczenie garażu (przytwierdzanie go do podłoża) możesz wykonać sam, ale jeśli chcesz mieć pewność, że garaż jest mocno zakotwiczony, skorzystaj z usług Go-Stal.

Jak się okazuje, ocieplenie garażu blaszanego nie musi być trudnym ani kosztownym zadaniem. Już niewielka inwestycja finansowa sprawi, że spędzanie w nim czasu przestanie być przykrą, niekomfortową koniecznością.

Strona główna

Masz pytania? Skontaktuj się z nami!

tel. 660 385 917

Sprawdź naszą ofertę produktową lub wypełnij przez internet formularz kontaktowy

Skontaktujemy się z Tobą i wybierzemy najlepsze rozwiązanie.

Zadzwoń

Garaże blaszane

Szeroki wybór tanich garaży blaszanych o różnych wymiarach i kolorach to coś co wyróżnia naszą firmę. Zapraszamy do zapoznania się z naszą bogatą ofertą.

Sprawdź

Garaże drewnopodobne

Garaże drewnopodobne to kolejna nasza propozycja. Blaszaki te są ocieplane a ich konstrukcja wykonana jest z profilu zamkniętego który jest stabilniejszy.

Sprawdź

Garaże akrylowe

Garaż akrylowy to blaszak, którego konstrukcja pokryta jest blachą akrylową. W naszej ofercie posiadamy różne kolory blach akrylowych, które można dowolnie łączyć.

Sprawdź

Wiaty i hale blaszane

Oferujemy sprzedaż hal metalowych, wiat i zadaszeń. Nasze produkty wykonujemy w ustalonym wcześniej terminie z gwarancją najwyższej jakości wykonania

Sprawdź

Schowki blaszane na śmietniki

Oferujemy Państwu sprzedaż schowków blaszanych na śmietniki, znajdziecie Państwo u nas szeroki wybór każdego rodzaju schowka na śmieci i nie tylko.

Sprawdź

Kojce i zagrody dla psów

Wykonujemy kojce dla psów zgodnie z życzeniem klienta - o zamówionej szerokości, wysokości i długości.

Sprawdź