Zamykany kontener na śmieci na osiedlu - dlaczego warto?

30 Kwiecień 2020 | Gostal

Zabudowane, zadaszone i okratowane – takie konstrukcje można spotkać na coraz większej liczbie polskich osiedli. W wielu z nich, zajęły one miejsce dotychczasowych, wolno stojących pojemników na śmieci. Czemu ma służyć wprowadzenie zamykanych kontenerów na odpady komunalne i czy pomysł ten zdaje egzamin w praktyce?

Walka z podrzucaniem śmieci


Wprowadzenie zamykanych kontenerów śmieci wielu osobom może wydawać się dodatkowym utrudnieniem i zbędnym wymysłem spółdzielni mieszkaniowych. Tymczasem okazuje się, że jest on w pełni uzasadniony i stanowi odpowiedź na jeden z częstych problemów, z jakim borykają się mieszkańcy coraz większej liczby osiedli. Mowa o podrzucaniu śmieci do kontenerów przez nieuprawnione osoby, najczęściej zaś właścicieli prywatnych posesji lub placówek usługowo-handlowych, nie mających podpisanych umów z firmami wywożącymi odpady. Zjawisko to generuje wiele problemów, z których najważniejszy sprowadza się do szybkiego zapełniania kontenerów na odpady zmieszane. Do tego dochodzi także konieczność płacenia za czyjeś zanieczyszczenia – i to często niemałych kwot. Problem ten jest przy tym o tyle istotny, że pomimo oczywistej nieuczciwości, nie posiada on stosownego uregulowania prawnego. To zaś oznacza, że w kodeksie wykroczeń nie ma żadnego przepisu, który uwzględniałby kary za podrzucanie śmieci do cudzego pojemnika.

Jak więc uniknąć tego zjawiska i płacenia za cudze odpady? Rozwiązaniem jest zamykany kontener śmieci. Jego zabezpieczenie oraz przekazanie kluczy wyłącznie mieszkańcom osiedla, pozwala skutecznie ograniczyć osobom z zewnątrz dostęp do pojemników, a tym samym – pozbawia ich możliwości bezprawnego dorzucania własnych odpadów.

Sposób na zwiększenie estetyki osiedli


Otwarty, ogólnodostępny kontener na odpady komunalne, to nie tylko problem ich podrzucania przez nieuprawnionych mieszkańców. To także kwestie wyglądu i estetyki osiedli. Nie trzeba chyba nikogo przekonywać, iż przepełnione, nierzadko brudne pojemniki, nie prezentują się zbyt efektownie. Jeszcze mniej reprezentacyjnie wyglądają, gdy wobec nadmiaru śmieci, worki z nimi rozłożone są obok kontenerów, a wraz z nimi – również zużyte meble i inne odpady wielkogabarytowe przeznaczone do wywózki. Zamykany kontener na odpady zmieszane skutecznie rozwiązuje ten problem. Umieszczenie go w wydzielonym pomieszczeniu pozwala usunąć z widoku nieestetyczne odpady, co sprawia, że nie wpływają one na wygląd osiedlowego podwórka. Co więcej, rozwiązanie to zapewnia także ochronę przed zdewastowaniem pojemników oraz złomiarzami i poszukiwaczami puszek i butelek.

Ochrona przed nieproszonymi szkodnikami


Usunięcie śmieci z powszechnego widoku wywiera istotny wpływ na estetykę i wygląd osiedla. Poza niewątpliwie ważnym aspektem wizualnym, istotne znaczenie ma jednak również kwestia bezpieczeństwa. To zaś może być zagrożone przez różnorodne czynniki, przyciągane przez zalegające śmieci. Bez dwóch zdań należy tu wspomnieć o dzikich zwierzętach. Niezabezpieczone, pozostawione w pojemnikach odpady, mogą stać się źródłem pożywienia dla wielu czworonogów. Wśród nich nietrudno o bezdomne, często agresywne psy czy kuny, które – choć pozornie niegroźne – mogą łatwo przenosić poważne choroby. Zamykany kontener na odpady komunalne nie tylko skutecznie, ale i stosunkowo tanio minimalizuje to ryzyko. Ile kosztuje kontener na śmieci? Wszystko zależy od jego budowy oraz materiału wykonania. Pokaźne, solidne konstrukcje, z oczywistych względów wiążą się z większą inwestycją. Mniejsze koszty, a przy tym równie trwałą jakość, oferują jednak blaszane konstrukcje. Ich ceny zaczynają się już od kwoty oscylującej wokół 1500 zł.

Ograniczanie podrzucania śmieci, większa estetyka i bezpieczeństwo – to najważniejsze czynniki, przemawiające na korzyć zamykanych kontenerów na osiedlach. Niewielka, pozornie nieistotna konstrukcja, może znacząco zwiększyć komfort i wygodę życia wielu mieszkańców.

Czytaj więcej