Jak wykonać podłoże pod garaż blaszany? 12 Czerwiec 2018 | Gostal | Poradniki z kategorii „Zrób to sam”

Podłoże pod garaż blaszany
Źródło: Pixabay

Decydując się na garaż blaszany, wiele osób postanawia zakupić gotową już konstrukcję. Rozwiązanie to pozwala zaoszczędzić wiele wysiłku, a często i kosztów, związanych ze stawianiem budynku od podstaw. Nie zwalnia jednak od pracy całkowicie – trzeba bowiem przygotować podłoże pod garaż blaszany. Jaki jego rodzaj wybrać i jak najlepiej je wykonać, aby zapewnić konstrukcji solidną podstawę?

Podłoże pod garaż blaszany a cele konstrukcji

Aby odpowiednio przygotować podłoże pod garaż blaszany, przede wszystkim określ, do czego ma służyć zamówiona konstrukcja. Pozwoli to bowiem uniknąć zbędnych wydatków oraz odpowiednio dostosować teren, na którym ma ona stanąć do przeznaczonych jej funkcji. Jeśli blaszak zamierzasz postawić tymczasowo, np. na czas budowy, trwałe przygotowanie podłoża pod garaż blaszany mija się z celem. Zamiast tego idealnie sprawdzi się ułożenie kilku bloków betonowych, kostki brukowej lub płytek chodnikowych po obrysie garażu.

Inną funkcjonalną opcją dla konstrukcji służących jako schowek na podstawowe narzędzia jest rozmieszczenie słupków fundamentowych oraz przytwierdzenie do nich budynku. Jeśli jednak planujesz wykorzystać blaszak jako miejsce przechowywania samochodu, najlepszą formą podłoża będzie bez wątpienia wylewka betonowa pod garaż. Jak najłatwiej ją zrobić?

Wylewka pod garaż – instrukcja wykonania

Wbrew spotykanym czasami opiniom, wykonanie wylewki pod garaż blaszany nie jest zadaniem trudnym. Jak się do tego zabrać? Przed rozpoczęciem prac, z miejsca na którym ma stanąć blaszak należy usunąć warstwę ziemi urodzajnej – tak zwanego humusu. Następnym krokiem jest wykopanie ziemi do uzyskania dołu o głębokości mniej więcej 20 cm oraz umieszczenie w nim drewnianego szalunku. Gdy jest on już gotowy, do wykopanego dołu należy wsypać warstwę podsypki ze żwiru, gruzu lub kamienia. Ważne przy tym, aby kruszywo było gruboziarniste, dzięki czemu woda podchodząca zimą pod wylewkę nie będzie zagrażała strukturze betonu. W tym też celu podsypka winna być dokładnie ubita.

Kiedy te wszystkie czynności zostaną wykonane, ostatnim etapem przygotowania podłoża pod garaż blaszany jest wylewka pod garaż betonu do takiej wysokości, aby wystawał on kilka centymetrów ponad powierzchnię ziemi – na poziom ustalony wcześniej przez wysokość wystającego nad powierzchnię szalunku. Ściany otworu ziemnego powinny być podparte deskami, które można oderwać po stężeniu betonu – w zależności od pogody średnio po 2-3 dniach od jego wylania.

Wylewka pod garaż – o czym pamiętać?

Przygotowując wylewkę powinieneś pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Przede wszystkim, niezależnie jaki rodzaj przygotowania podłoża pod garaż blaszany wybierzesz, niezwykle ważne jest, aby zostało ono wcześniej odpowiednio wyrównane i wypoziomowane. Zapewni to zakupionej przez Ciebie konstrukcji stabilność oraz wygodę użytkowania. Kolejną istotną kwestią są wymiary wylewki betonowej pod garaż. Najlepiej, aby zajmowała ona obszar ok. 15-30 cm większy od wymiarów każdego z boków blaszaka, zaś jej optymalna grubość powinna oscylować około 10 cm.

Jeśli chcesz zyskać pewność, że poprawnie wyliczyłeś poszczególne długości, wylewkę pod garaż blaszany możesz wykonać także już po jego postawieniu. Pamiętaj jednak przy tym, aby pod żadnym pozorem nie zatapiać jego konstrukcji w betonie – bardzo trudno bowiem w takiej sytuacji trafić ze śrubami w odpowiednie do zakotwienia miejsca. Najlepszą opcją jest zakotwienie blaszaka do betonu za pomocą kotew trzpieniowych. Rozwiązanie to umożliwia ich swobodne odkręcenie i w razie potrzeby zmianę położenia, co jest szczególnie przydatne w przypadku bram uchylnych.

Przygotowanie wylewki pod garaż jest wbrew pozorom łatwą oraz angażującą niewiele czasu czynnością. Dzięki niej, niskim kosztem oraz niewielkim nakładem pracy uzyskasz solidne i wytrzymałe podłoże dla swojego garażu.

Następny poradnik

Masz pytania? Skontaktuj się z nami!

tel. 660 385 917

Sprawdź naszą ofertę produktową lub wypełnij przez internet formularz kontaktowy

Skontaktujemy się z Tobą i wybierzemy najlepsze rozwiązanie.

Zadzwoń

Garaże blaszane

Szeroki wybór tanich garaży blaszanych o różnych wymiarach i kolorach to coś co wyróżnia naszą firmę. Zapraszamy do zapoznania się z naszą bogatą ofertą.

Sprawdź

Garaże drewnopodobne

Garaże drewnopodobne to kolejna nasza propozycja. Blaszaki te są ocieplane a ich konstrukcja wykonana jest z profilu zamkniętego który jest stabilniejszy.

Sprawdź

Garaże akrylowe

Garaż akrylowy to blaszak, którego konstrukcja pokryta jest blachą akrylową. W naszej ofercie posiadamy różne kolory blach akrylowych, które można dowolnie łączyć.

Sprawdź

Wiaty i hale blaszane

Oferujemy sprzedaż hal metalowych, wiat i zadaszeń. Nasze produkty wykonujemy w ustalonym wcześniej terminie z gwarancją najwyższej jakości wykonania

Sprawdź

Schowki blaszane na śmietniki

Oferujemy Państwu sprzedaż schowków blaszanych na śmietniki, znajdziecie Państwo u nas szeroki wybór każdego rodzaju schowka na śmieci i nie tylko.

Sprawdź

Kojce i zagrody dla psów

Wykonujemy kojce dla psów zgodnie z życzeniem klienta - o zamówionej szerokości, wysokości i długości.

Sprawdź